agrarszektor.hu • 2023. december 3. 17:01
A fajtamézeken felül a méhek termelnek még virágport, méhkenyeret, viaszt, propoliszt, méhpempőt, méh mérget és a kaptárakban kaptár levegőt is. Ezek is számottevő egészségvédő és javító hatással rendelkeznek. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) közösen kampányt indít a termelők és a fogyasztók tájékoztatására.
Propolisz
A méhek legerősebb antibakteriális, antivirális és gomba ellenes terméke, amelyet különböző növények hajtásairól és rügyeiről gyűjtenek - írja a NAK. Gyantaszerű anyag a kaptár belső felületének fertőtlenítésére a kaptárban elpusztult idegen állatok bebalzsamozására használják, illetve a kisebb rések tömítésére szűkítésére. Az ókori Egyiptomban gyógyászati célra, illetve balzsamozásra használták. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, antibakteriális hatású
- lázas állapotra,
- fájdalomcsillapító (torokfájás, fogfájás stb.),
- vérnyomás csökkentő-szabályozó,vércukorszint csökkentő,
- prosztata betegségekre, menstruációs tünetekre,
- bőrproblémákra, égésre, herpeszre.
Méhpempő
A fiatal méhek garatmirigy váladéka, a méhanyák kizárólagos tápláléka, kutatások bizonyítják, hogy az méhanyák hosszú élettartama és hatalmas teljesítménye a méhpempőnek köszönhető. 150-nél is több biológiailag aktív összetevőt tartalmaz. Jelentős a fehérjetartalma, ezenkívül vitaminok, zsírsavak, cukrok, ásványi anyagok, aminosavak, enzimek, pro-hormonok találhatók benne. Az emberi egészségre is kivételes hatást gyakorol:
- segít leküzdeni a krónikus fáradtságot,
- hozzájárul ahhoz, hogy helyrebillenjen testünk természetes melatonintermelése és így biztosítsa a nyugodt álmokat,méregteleníti és regenerálja a sejteket,
- fogyasztása cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciában szenvedőknek is ajánlott,
- antibakteriális, gombaölő és vírusölő,termékenységre is jótékonyan hat,
- meddőség, különböző menstruációs zavarok esetén is ajánlják,
- növeli a koncentrációképességet, javítja a memóriát,
- mellékvese kortizol hormont termelését serkenti.
Méhméreg
Összetett anyag fehérjéket és egyéb anyagokat tartalmaz, a legújabb modern analitikai vizsgálatok szerint több mint 150 biológiailag aktív anyag található benne. A méhek védekezésre használják, fullánkjukkal juttatják a kaptárt „megtámadó” állatok, a méhész bőrébe. Nagyon régi megfigyelések is már beszámoltak a helyi fájdalom csillapító és gyulladás csökkentő hatásáról. A legújabb kutatások vizsgálják az antibakteriális hatását, és biztató eredmények vannak a rákgyógyítás területén is. Természetesen nem szabad megfelejtkezni arról, hogy a méhtoxin néhány ember esetében allergiás reakciót válthat ki, ezért a kezelést csak orvosi felügyelettel szabad elkezdeni és folytatni.
Kaptárlevegő
Az elmúlt ötven évben kezdtek el foglalkozni lelkes méhészek és természetgyógyászok azzal a megfigyeléssel, hogy a méhek a kaptárban zajló életük során a kaptár levegőjét az általuk termelt anyagok illó komponenseivel is telítik. Ez a levegő a megfigyelések szerint a légzőszervi betegségek széles körében pozitív javító hatást tud kifejteni. Ezeket a megfigyeléseket a modern tudomány analitikai módszerekkel is alátámasztotta, most már tudjuk, hogy a kaptár levegő is számtalan értékes anyagot tartalmaz. Folyamatban van a világon több kutatóintézetben ezen anyagok hatásmechanizmusának vizsgálata. A kaptárlevegős építmények a kezelések közben a méhek rezgéseivel, is pozitív hatást tudnak gyakorolni az emberi idegrendszer működésére, nyugtató kiegyensúlyozó hatást fejtve ki.
Virágpor
A nektár mellett a méhek másik fontos tápanyaga, a virágzó növényekről gyűjtik, a kaptárig a hátulsó lábukon található kosárkában szállítják el. Fehérje, vitamin és ásványi anyag forrást jelent a méhek számára a fiasítás nevelésében rendkívül fontos szerepet tölt be. Emberi táplálék forrásként szélesebb körben csak a második világháborútól kezdődően terjedt el. Fehérje tartalma magas 12-40 % közötti, a benn található aminosavak összetétel és mennyisége teljes értékűnek tekinthető, így az egészséges változatos táplálkozás egyik alapja lehet. Megtalálható benne az összes ismert vitamin, különösen a B2, B3, és a pantoténsav mennyisége kiemelkedő. 25-féle nyomelem is található benne. Többszörösen telítetlen zsírsavakban is gazdag, egyes virágporok omega-3 zsírsav tartalma is kiemelkedő. Magas a karotinoid, flavonoid, fitoszterol tartalma. A virágpor széles körű méregtelenítő és gyógyító hatásai már évek óta jól ismertek és számos területen alkalmazzák őket, a következő betegségek esetén hívható természetes segítségként:
- vérszegénység,
- vérnyomás szabályzás,
- allergia ellen,
- magas koleszterinszint,
- fáradtság,meddőség,
- impotencia,
- prosztata problémák,
- vérkeringés,
- visszerek,
- vércukorszint csökkentés,
- csontritkulás,
- máj és epe működés,húgyutak és veseműködés,
- emésztés és bélfunkciók szabályzása,
- immunerősítés,
- súlyproblémák,
- idegrendszer erősítése,
- sclerosis multiplex,
- műtétből való kilábalás.
Pollenallergia esetén a méhek által gyűjtött virágpor fogyasztása gyakran csökkenti a tüneteket.
MéhkenyérA méhek a begyűjtött virágport a kaptáron belül hosszabb távon is eltárolják, nektárral és emésztőenzimjeikkel elkeverik és a lépek sejtjeibe tömörítik, majd légmentesen lezárják. Az így eltárolt virágporban egy lassú erjedési folyamat indul be, ami néhány hónap alatt lezajlik és kialakul a méhkenyér. Az emberi szervezetre hasonló élettani hatást gyakorol, mint a virágpor, kiegészítve az erjedés során átalakult anyagok hatásával. Értékesebb, mint maga a virágpor, éspedig azért, mert különféle virágporszemcséket, több egyszerű cukorféleséget, több K-vitamint, több olyan virágporszemcsét tartalmaz, melyek beltartalma a szervezet számára könnyebben hasznosítható, magasabb a savtartalma, ami a tartósításnál és az anyagcsere-egyensúly fenntartásánál nagyon fontos tényező. Baktériumölő hatása is háromszor nagyobb, mint a virágporé. Gazdag szelénforrás és sok enzim és flavonoid van benne. Számos betegség kezelésénél használják:
- gyomor-, máj- és bélproblémáknál,
- magas vérnyomásnál,
- prosztataproblémáknál,
- influenzánál és megfázásnál,
- vérszegénységnél,
- reumánál,
- emésztési zavaroknál,
- stressznél,
- memóriazavaroknál,
- álmatlanságnál,
- magas koleszterinszintnél,
- hepatitisznél,
- szívelégtelenségnél,
- infarktusnál,
- férfi meddőségnél,
- női betegségeknél egyaránt.
A méhkenyér biztonságosan használható rövidebb ideig. Az allergiás betegeknek azonban tudatában kell lenniük annak, hogy náluk allergiás reakciók léphetnek fel a méhkenyér alkalmazásakor. Nem ajánlott terhes nőknek és szoptatós anyáknak sem fogyasztani.
Viasz
A méhviasz a fiatal méhek terméke, melyet a lépek építéséhez használnak fel. A fiatal dolgozók virágport fogyasztva állítják elő, és a potrohuk hasi oldalán lévő viaszmirigyből választják ki apró pelyhek formájában. A méhviasz a kiválasztódáskor teljesen áttetsző, majd miután a méhek rágással képlékennyé teszik, fehér színű lesz. Az általunk is ismert sárgás színét a pollenekben található olajoktól és a propolisztól kapja.
Méhviasz felhasználása, mint kozmetikum
A méhviasz, egyedi tulajdonságai miatt, ideális összetevője a kozmetikumoknak és szappanoknak. Rendkívül magas az A-vitamin tartalma, amely ösztönzi az egészséges sejtek fejlődését. A méhviasz a bőrbe nem szívódik fel és nem gátolja a bőrlégzést sem. Egy finom védőréteget képez a bőrön, ami megakadályozza a bőr kiszáradását és véd az időjárás hatásaitól.
- Sejtregeneráló,
- vérkeringést serkentő,
- gyulladáscsökkentő,
- baktériumölő,
- bőrnyugtató,
- sebgyógyulást serkentő.
Méhviasz felhasználása, mint méhviaszos csomagoló
- A méhviaszos kendő az alufólia és a Folpack környezetbarát alternatívája.
- A méhviaszos edénysapka remekül használható az edények lefedésére hűtőben.
- Szendvicseket, sajtokat és egyéb élelmiszert csomagolhatunk bele.
- Tisztítása egyszerű, elég egy nedves kendővel letörölni.
- A meleg vizet és a mosogatógépet nem kedveli.
- A méhviaszos csomagoló házilag is elkészíthető, a YouTube-n számos bemutató videó található.
Méhviasz felhasználása, mint gyertya
- A méhviasz az egyetlen olyan gyertya, ami tisztítja a levegőt, hisz égetése során negatív ionok szabadulnak fel, melyek megkötik a port, a baktériumokat és az allergén anyagokat a levegőben.
- A tiszta méhviasz gyertya teljes egészében természetes összetevőkből áll.
- Mivel a méhviasz olvadáspontja magas, lassan ég, tovább tart.
- A méznek és a propolisznak köszönhetően hozzáadott illatanyag nélkül is kellemes illatot áraszt.
- A méhviasz gyertya lángja melegebb, sárgásabb színű, mint a többi gyertyáé.
- Sokszor más viasszal keverik, főleg parafinnal, de ezzel a méhviasz gyertya elveszíti az eddig felsorolt jótékony hatását.