MTI • 2024. március 5. 14:41
Megvásárolta az Alföldi Garabonciás Kft.-t az EMIH - Magyar Zsidó Szövetség. A tejfeldolgozó sikeres működtetésén túl céljuk, hogy a zsidó közösségek számára kóser tejtermékeket biztosítsanak. Az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írták, terveik között a kézműves jellegű, kecske- és tehéntejből készült Garabonciás-termékek prémium minőségének gondos őrzése mellett jelentős fejlesztések is szerepelnek. A szintén az EMIH-hez köthető csengelei kóser vágóhíd tavaly már leállt.
A Garabonciás missziójához híven folytatjuk a kiváló minőségű tejtermékek gyártását, és új termékekkel is szeretnénk megjelenni. Emellett modernizáljuk a meglévő kecskefarmot, és saját tejelő szarvasmarha telep kialakítását is tervezzük, hogy a tejalapanyagot állandó és kiváló minőségben, saját forrásból tudjuk majd biztosítani
- idézték a közleményben Hetényi Csabát, az kft. új ügyvezetőjét.
Hozzátették: több lépcsőben fejlesztik majd az üzemet. Céljuk, hogy öt éven belül jelentősen növeljék a jelenleg feldolgozott tej mennyiségét.
Az EMIH-nek a vállalkozás sikeres működtetésén túl kiemelt célja az is, hogy a hazai és európai zsidó közösségek számára kiváló minőségű kóser tejtermékeket biztosítson.
Az Alföldi Garabonciás Kft. húszéves múltra visszatekintő családi vállalkozás, amelynek kézműves jellegű, kecske- és tehéntejből készült termékei évek óta megtalálhatók a hazai kiskereskedelmi láncok polcain - olvasható a közleményben.
Van benne fantázia
A világban és Magyarországon is egyre nagyobb számban jelennek meg a speciális, vallásos piacoknak megfelelő termékeket gyártó és értékesítő üzleti divíziók az élelmiszertermelésben. A zsidó előírásoknak megfelelő kóser, valamint a mohamedán szabályok szerinti halal élelmiszer-előállítás érdemi piacokat tudhat magáénak.
Csak Európában több tízmilliós potenciális piac keresi ezeket a termékeket, valamint azokat – a betartott szigorú szabályoknak megfelelően – magasabb áron is lehet értékesíteni.
Idehaza Jászberényben víziszárnyasokra specializálódott kóser vágóhíd működik, valamint Magyarország egyetlen iszlám vallási vágásra specializálódott, úgynevezett halal igazolással rendelkező bárányvágóhídja működik Kardoskúton.
A számítás ugyanakkor nem mindig jön be: a szintén az EMIH-hez köthető, 2017-ben 2,8 milliárd forintos zöldmezős beruházással a Csongrád megyei Csengelén indult kóser vágóhíd és baromfi-feldolgozó néhány éves működés után leállt.