Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Occitanie: a teljes francia cseresznyetermés 17%-át adó körzetben a májusi rossz időjárás jelentősen rontotta ugyan a korai fajták gyümölcsminőségét (olyannyira, hogy a betakarítást egyes régiókban meg is kellett szakítani), de összességében a tavalyinál 1%-kal nagyobb termőterületről (1400 hektár) körülbelül 5,9 ezer tonna étkezési és 1,4 ezer tonna ipari felhasználású gyümölcs betakarítása várható. Ez összesen 7200 tonna, ami 12%-kal nagyobb a 2023-as termésnél, és 14%-kal múlja felül az előző öt év átlagát - írja a FruitVeb.
Auvergne-Rhône-Alpes: a második legnagyobb, összesen 2400 hektáros francia termesztőkörzetben (a francia termés 28%-a) is komoly gyümölcsrepedést okozott a májusi időjárás, és a gyümölcshús-szilárdsággal is voltak problémák. A termőterület a tavalyi évhez képest 4%-kal csökkent, de még így is 10,9 ezer tonna étkezési és 600 tonna ipari gyümölcs betakarítását prognosztizálják. Elsősorban a kései fajtáknak köszönhető, hogy a 11,5 ezer tonnás termés 10%-kal meghaladja majd a 2023-ban betakarított mennyiséget.
Provence-Alpes-Côte d'Azur: a legfontosabb francia cseresznyetermő körzetben, a 2300 hektáros ültetvényterülettel rendelkező, a teljes francia termés 36%-át adó PACA régióban 1%-kal zsugorodott ugyan a termőterület, de a májusi rossz időjárás miatti veszteségek ellenére is 8 ezer tonna frisspiaci és 5,7 ezer tonna ipari cseresznye betakarítása várható. Az összesen 13,7 ezer tonnás termés 9%-kal nagyobb, mint tavaly, az utóbbi 5 év átlagát pedig 40%-kal múlja felül.
Az idei cseresznyeszezon május végéig tartó időszakában a gyümölcs kínálatát jelentősen visszavetette a kedvezőtlen időjárás, ami magasabb árakat eredményezett. A hűvös-csapadékos idő és a magasabb árak miatt a kereslet is csökkent, ami a korai fajták értékesítését visszavetette. Ennek megfelelően csaknem a felére csökkent a Spanyolországból importált cseresznye mennyisége a francia nagybani piacokon, ami így körülbelül egy szintre került az ötéves átlaggal (2023-ban nőtt meg jelentősen a spanyol import volumene).