Veszélyes összetevő az élelmiszerben: végleg betiltotta a hatóság

agrarszektor.hu2024. július 6. 08:27

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) nemrégiben bejelentette, hogy véglegesen betiltja a brómozott növényi olaj (BVO) használatát az Egyesült Államokban. Az intézkedés hátterében friss toxikológiai vizsgálatok állnak, amelyek alapján nehezen támogatható a vegyület további használata - írja a Sciencealert kapcsán a Portfolio.

James Jones, az FDA emberi élelmiszerekért felelős helyettes biztosa hangsúlyozta, hogy az FDA tiltó döntése a legújabb tudományos vizsgálatok eredményein alapul.

Csaknem száz éve isszuk

A BVO-t az 1930-as évektől kezdve használták emulgeálószerként, hogy megakadályozzák a citrus ízesítők felúszását az üdítőitalokban. Az anyag különleges tulajdonságai lehetővé tették, hogy egyenletesen eloszlassa a zsíros összetevőket a vizes közegben. Azonban az évek során egyre több aggály merült fel az egészségügyi kockázataival kapcsolatban.

Ezek az aggályok már korábban arra késztették több országot - köztük az Európai Unió tagállamait, Indiát és Japánt -, hogy betiltsák a BVO használatát. Az FDA döntése hosszú folyamat eredménye: bár az 1950-es években még biztonságosnak tekintették a BVO-t, az 1960-as években felmerülő kérdések miatt az ügynökség korlátozta a használatát.

A nagy gyártók már régebben lemondtak róla

A nagyobb üdítőital-gyártók már felkészültek erre a lépésre. A PepsiCo és a Coca-Cola az elmúlt évtizedben fokozatosan kivonta termékeikből az emulgeálószert. Jones szerint ma már csak kevés ital tartalmaz BVO-t az Egyesült Államokban, mivel a gyártók alternatív összetevőkkel helyettesítették.

Az FDA ugyanakkor nem áll meg ennél az intézkedésnél. Jones bejelentette, hogy az ügynökség felülvizsgálja az élelmiszer-adalékanyagok engedélyezési rendszerét, és a jövőben automatikusan megtiltja majd minden olyan élelmiszer-színezék jóváhagyását, amelyről bebizonyosodik, hogy rákkeltő hatása van.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
élelmiszer, élelmiszeripar, hatóság, üdítőital, üdítő, adalékanyag, élelmiszer-feldolgozás, adalék,