Gyakran veszel tojást? Akkor ezzel jobb, ha tisztában vagy

Gyakran veszel tojást? Akkor ezzel jobb, ha tisztában vagy

agrarszektor.hu
Évekkel ezelőtt még viszonylag egyszerű volt a dolgunk, amikor tojást szerettünk volna vásárolni. Az elmúlt időszak magas áremelkedése azonban egyik napról a másikra nehezítette meg a mindennapjainkat. Szerencsére az utóbbi időszakban némiképp ismét mérséklődött a tojás ára, sőt jó hír, hogy manapság a boltok polcai tele vannak már a legkülönbözőbb fajtájú tojásokkal, így óriási a választék. Kapható kisebb-nagyobb méretű, fehér vagy barna héjú tojással is találkozhatunk. De vajon mi a különbség az egyes fajták között?

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az elmúlt időszakban sok más élelmiszerhez hasonlóan a tojás ára is óriási hullámvasúton ment keresztűl. Szerencsére az utóbbi időben némileg mérséklődött a tojás ára. Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 48,49 forint/darab volt 2024 első harmincöt hetében, ami 18,6 százalékkal maradt el a 2023. év azonos időszakának átlagárától - írja a HelloVidék. Az M méretosztályú, dobozos tojás csomagolóhelyi ára 17,1 százalékkal 51,46 forint/darabra, az L méretosztályú, dobozos tojásé 15,8 százalékkal 60,40 forint/darabra csökkent.

Kevesen tudják, de Magyarországon a kereskedelmi forgalomba kerülő tojást 4 minőségi kategóriába sorolják annak frissesség alapján, ezen kívül a méret és a tojótyúkok tartási körülményei szerint is osztályozzák őket. Ami a minőséget illeti, lehet “A” osztályú, vagy friss tojás, “Osztályú, vagy másodosztályú, illetve tartósított tojás, “C ”osztályú, vagy gyenge minőségű, élelmiszer-ipari hasznosításra szánt tojás. Az „A” osztályú tojás súlya szerint lehet XL (nagyon nagy), L (nagy), M (közepes), S (kicsi). Ha a különböző tojásfajtákról van szó, sok közülük kissé hasonló hangzású, ami zavart kelthet a vásárlókban. Íme néhány a legnépszerűbb tojástípusok közül.

Legelőn nevelt

A legelőn nevelt tojásokat olyan csirkék rakják le, amelyek kültéri legelőkön kószálhatnak szabadon, és gazdag, változatos, fűből, rovarokból és gabonából álló táplálékot fogyasztanak. A legelőn nevelt tojásban magasabb az omega-3 zsírsav, valamint az A- és E-vitamin szintje a csirkék változatos étrendje miatt. Mindhárom tápanyag nagyban segít csökkenteni a gyulladást szervezetünkben, és támogatja az immunrendszerünk egészségét. Igaz, ezeknek a tojásoknak a megnövekedett igényei és tápanyagtartalma gyakran azt is jelenti, hogy drágábbak.

Ketrec nélküli tojás

Az ilyen módszer során a csirkéket nem ketrecbe zárják, hanem jellemzően istállókban tartják őket, ahol szabad mozgást biztosítanak számukra. A gazdaságtól függően előfordulhat ugyanakkor, hogy nincs szabad kijárásuk. A ketrec nélküli tyúkok a termelőtől függően gabonaalapú füvekkel, rovarokkal táplálkoznak. Ez azt jelenti, hogy magasabb lehet a tojás omega-3 zsírsavjának, és az A- és E-vitamin szintje. A ketrec nélküli tojások valószínűleg a jóval olcsóbbak, mint a legelőn nevelt fajták, mivel nincs különösebb földigényük.

Szabad tartású tojás

A szabadtartásban élő tyúkok legfeljebb annyi kiegészítő tápot kapnak, amennyire szükségük lehet, hogy elegendő táplálékhoz jussanak, de az esetek többségében szabadon kapirgálhatnak, csipegethetnek elkerített területükön, aminek több előnye is van. Táplálékuk minősége és az életkörülményeik azonban eltérő lehet, ugyanakkor fontos, hogy kevésbé zárt helyen élnek, mint más tyúkok. Szabadtartásban a tyúkok az istállón belül és az azt övező legelőn is szabadon mozoghatnak, napközben a friss levegőn tartózkodnak, ahol kedvükre kapirgálhatnak.

Bio tojás

A biotojások a biotakarmányon élő tyúkoktól származnak, és szabadon élnek Fontos leszögezni, hogy ezeket a tyúkokat soha nem kezelik antibiotikumokkal. A biotojás ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származó termék, mely igazodik az Európai Unió biológiai tojástermelésre vonatkozó előírásaihoz. A tyúkokat nem zárják ketrecbe - csökkentve mozgásterüket -, hanem az istálló területén, valamint az istállókat körülvevő zöld, füves legelőn szabadon mozoghatnak. És mint sok más élelmiszer esetében is, az ökológiai minősítés általában magasabb árat vont maga után.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?