Tényleg kevesebb húst kellene ennünk? Átalakítanák az állattenyésztést

Tényleg kevesebb húst kellene ennünk? Átalakítanák az állattenyésztést

agrarszektor.hu
Az Európai Unió mezőgazdasági politikájának radikális átalakítására szólít fel a Wageningeni Egyetem legújabb jelentése. A holland intézmény szakértői szerint az élelmiszer-önellátás és a környezeti fenntarthatóság érdekében csökkenteni kell a húsfogyasztást, át kell alakítani az állattenyésztést, és új alapokra kell helyezni az uniós agrártámogatási rendszert - írja a Politico.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A jelentés arra mutat, hogy az EU jelenlegi mezőgazdasági politikája nem tudta kezelni az üvegházhatású gázok növekvő kibocsátását és a biodiverzitás csökkenését, miközben a támogatási rendszer a nagybirtokosoknak kedvez a kistermelők rovására. A szakértők szerint az Unió képes lenne önellátóvá válni élelmiszerből, de ehhez jelentősen csökkenteni kellene a húsfogyasztást és az állatállományt. A kutatók hangsúlyozzák, hogy az EU agrár-élelmiszeripari ágazata jelenleg is meglehetősen önellátó, a függőségi arány mindössze 10 százalék körüli. A problémát inkább az egyes inputanyagoktól, például az állati takarmánytól, műtrágyáktól és energiától való túlzott függés jelenti. A jelentés szerint az Unió csökkentheti ezeket a függőségeket, például a hazai szójatermesztés fellendítésével vagy a zöld nitrogén előállításának ösztönzésével.

EZ IS ÉRDEKELHET

A szakértők szerint az élelmiszer-önellátáshoz elengedhetetlen a húsfogyasztás csökkentése. Jelenleg az Európában megtermelt növények 60 százalékát haszonállatok tenyésztésére fordítják, ami fenntarthatatlan. A jelentés megállapítja, hogy "Az EU elegendő élelmiszert tudna termelni a lakosság ellátásához, feltéve, hogy növelik a fehérjenövények és az olajos magvak termelését." A Wageningeni Egyetem kutatói szerint az étrendváltás nem csak egyéni döntés kérdése. "Beavatkozásokra van szükség a fogyasztói magatartás támogatására az egészségesebb és fenntarthatóbb táplálkozás irányába" - állapítja meg a dokumentum.

EZ IS ÉRDEKELHET

A jelentés végül egy "alternatív jövőképet" vázol fel az állattenyésztésről. Eszerint sokkal kisebb állományokat tenyésztenének, főként olyan területeken, amelyek nem alkalmasak szántóföldi gazdálkodásra, vagy hulladékforrások közelében vannak. "Ebben a körforgásosabb megközelítésben az állatok elsődleges szerepe az lenne, hogy átalakítsák ezeket a nem emberi eredetű élelmiszer-áradatokat" - fogalmaz a dokumentum.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?