Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Szeptemberben jelentős visszaesést mutatott a kiskereskedelmi forgalom, 1,4 százalékos csökkenést regisztráltak. A kormány és a KSH szerint az árvíz volt az esés oka, amelyet egyszeri hatásként értékelnek, nem pedig tartós negatív trendként. A Nemzetgazdasági Minisztérium emlékeztetett arra, hogy 2013-ban is volt hasonló hatása az árvíznek, de nem részletezték, hogyan befolyásolta a Dunán levonuló áradás a bolti forgalmat. Az árvíz elméletileg többféleképpen hathat a forgalomra. Keletkezhet kár a bolti infrastruktúrában, logisztikai nehézségek nehezíthetik a boltok ellátását, a védekezésben részt vevők a megszokottnál kevesebbet vásárolhatnak és az áradások okozta gazdasági bizonytalanság csökkentheti a költéseket. Ezek közül az első két sokkhatás nem áll fent, mert a magyarországi árvízhelyzet nem volt ennyire súlyos és kiterjedt. A harmadik,keresleti hatás ellenőrzésére a kormánynak lehetnek nem publikus, részletesebb adatai, a negyedik, szintén keresleti hatás mérérse pedig alapvetően nagyon nehéz.
A szeptemberi árvíz Magyarország mellett Csehországot, Ausztriát és Lengyelországot is sújtotta, így érdemes megvizsgálni, hogy ezekben az országokban is hatással volt-e az áradás a kiskereskedelmi forgalomra. Az eredmény vegyes, mivel míg Magyarországon és Lengyelországban érezhető a visszaesés, addig Ausztriában és Csehországban nem tapasztalható ilyen jelenség.
A kiskereskedelmi forgalmat számos más tényező is befolyásolhatja, ami tovább nehezíti annak megállapítását, hogy valóban hatott-e az árvíz a hazai bolti forgalomra, és ha igen, milyen mértékben. Ha a kormánynak igaza van, akkor októberben jelentős növekedésre lehet számítani a havi bázisú kiskereskedelmi adatokban, mivel az egyszeri hatás már nem lesz jelen a forgalomban. Az egyszeri nagy visszaesés nem feltétlenül kell, hogy átírja a nagy képet a hazai lakosság költekezéseiről. Az utóbbi hónapokban, a reáljövedelmek növekedésével párhuzamosan, a kiskereskedelmi forgalom lassan emelkedett. A 2023 második felében megfigyelt mérsékelt növekedés összhangban állt a gyenge fogyasztói bizalommal, ám a szeptemberi adat, és a KSH korrekciója, alaposan megkavarta a képet.
Az új adatok alapján 2024 második és harmadik negyedévében nem látszik növekedés a kiskereskedelmi forgalom volumenében.
A harmadik negyedévi gyenge növekedés arra utal, hogy a GDP-jelentésben a háztartások fogyasztási kiadásai sem lesznek kiemelkedőek. A kormánynak sürgősen szüksége van a fogyasztás élénkítésére, mivel az export kereslete gyenge, a beruházások csökkennek, és a 2025-ös költségvetés nem kínál mozgásteret. Ezen kívül a befagyott uniós források és Trump vámígéretei is nehezítik a gazdasági helyzetet.