Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Magasabb ugyan az idén a felvásárlási ára Lengyelországban a legnagyobb területen termesztett Red Jonaprince fajtának, de ez nem kompenzálja a termelőket a magasabb költségekért és a fagyok miatti terméskiesésért. Az előző években Lengyelország legkeresettebb exportfajtái közé tartozott a Red Jonaprince, ráadásul a belföldi piacokon is kifejezetten keresett fajtának számított, amit könnyű volt értékesíteni, még a hagyományos piros almafajtákénál magasabb áron is. Ez nem titok a termelők előtt sem, így a Red Jonaprince vált Lengyelország legnagyobb területen termesztett fajtájává, letaszítva trónjáról az Idaredet - írja a FruitVeb.
Az exportpiacokon a helyzet változatlan, és a Red Jonaprince továbbra is a legnépszerűbb fajták közé tartozik, ehhez képest meglepő lehet, hogy nagybani ára az idei évben már nem átlag feletti, bár a tavalyi árszint felett van (mint az összes fajtáé az idei évben, a jóval alacsonyabb lengyel termés következtében). A gondot az okozza, hogy a lengyel termelők szerint az idei, enyhén magasabb árszint egyáltalán nem tükrözi sem a termelési költségek egy év alatt bekövetkező növekedését, sem a tavaszi fagyok miatti jelentős terméskiesést nem képes kompenzálni.
A Red Jonaprince (70 mm feletti) felvásárlási ára jelenleg 1,60-1,80 PLN/kg (150-170 Ft/kg), ami a tavalyi árszintnél kissé magasabb ugyan, de ez a különbség valóban nem túl nagy. Ezért a legfontosabb kérdés úgy hangzik, hogy vajon milyenek a hosszabb távú kilátások, van-e esély a következő hetekben a felvásárlási árak növekedésére? Elemzők szerint ez lehetséges ugyan, de elég valószínűtlen. Igaz ugyan, hogy továbbra sincs túlkínálat a piacokon, de az étkezési alma jelenleg árnyomás alatt áll, és ez igaz mind a belföldi piacra, mind az exportra kerülő tételekre. A kiskereskedelmi láncok ugyanis nem hajlandóak többet fizetni az almáért (hogy aztán közben a fogyasztói árak hogyan alakulnak, az egy teljesen más történet – nem ritka, hogy rosszul színeződött, sérült héjú almát kínálnak 5,5-6 PLN/kg [520-565] közötti áron).