Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az Európai Bizottság megerősítette, hogy jelenleg véglegesíti azon amerikai termékek listáját, amelyekre importvámokat fog kivetni. A vita gyökerei 2017-ig nyúlnak vissza, amikor Donald Trump elnöksége alatt az USA 30-44%-os vámokat vezetett be a spanyol fekete olajbogyó behozatalára, azzal az indokkal, hogy az uniós agrártámogatások kárt okoznak az amerikai termelőknek.
Az EU a WTO-hoz fordult, amely 2021 novemberében megállapította, hogy az amerikai intézkedések sértik a szervezet szabályait. Mivel az USA nem tett lépéseket a helyzet orvoslására, az EU múlt pénteken kérelmet nyújtott be a WTO vitarendezési testületéhez, hogy engedélyezze a megtorló vámok bevezetését. A Bizottság szóvivője az Euronewsnak nyilatkozva kifejtette:
Ez lehetővé tenné az EU számára, hogy importvámokat vessen ki az amerikai termékekre az illegális amerikai vámok negatív gazdasági hatásainak ellensúlyozására, amíg az USA nem tesz eleget a WTO e tárgyban hozott határozatának.
John Clarke, a Bizottság korábbi vezető tisztviselője szerint a megtorló intézkedések nem feltétlenül a mezőgazdasági szektort fogják érinteni. A múltban az EU olyan termékeket vett célba, mint a bourbon whisky vagy a Harley-Davidson motorkerékpárok, amelyeket jellemzően republikánus párti fellegvárakban gyártanak. A vita kiéleződése aggodalmakat kelt a transzatlanti kereskedelmi kapcsolatok jövőjét illetően, különösen annak fényében, hogy Donald Trump nemrég bejelentette, akár 20%-os általános vámot is kivetne az európai importra, ha újra elnökölne választanák.
A Copa Cogeca, az uniós mezőgazdasági termelők lobbiszervezetének szóvivője sajnálatát fejezte ki, hogy az Egyesült Államok nem tett eleget a megállapodásnak. A szervezet szerint a spanyol olajbogyó-termelők 17 millió eurót költöttek jogi költségekre, és közel 300 millió eurót veszítettek az USA-ba irányuló exportból a vámok 2018-as bevezetése óta.