Te is vennél diót mostanában? Jó, ha tisztában vagy vele, mi derült ki róla

agrarszektor.hu2024. november 26. 06:03

Az elmúlt évtizedben jelentősen bővült a diótermő terület Magyarországon, ennek főbb oka az ágazatban jelenlévő bőkezű támogatások. A növekvő terület ellenére az öntözött, modern ültetvények aránya elmarad a területnövekedéstől és a hozamok jelentősen csökkentek, különösen az aszályos időszakok hatására. A dióexport csökkent, míg a hazai piac kereslete erősödött, a fogyasztói árak pedig tovább emelkedtek.

Magyarországon az utóbbi 10 évben rohamosan nőtt a diótermő terület, de ennek oka nem elsősorban az, hogy a meglévő termelők jelentős mértékben bővítették volna az ültetvényeiket, hanem az, hogy a dió igen bőkezűen támogatott kultúra

- fogalmazott az Agrárszektornak a FruitVeb. Az intenzíven növekvő terület ellenére a modern, árutermelő, különösen az öntözött ültetvények aránya messze elmarad a bővülés ütemétől: összesen 1500 hektár árutermelő ültetvény található, a többi szórványként vagy házi kerti gyümölcsösként van nyilvántartva. Az öntözött árutermelő ültetvények alapterülete nem haladja meg a 400 hektárt, ami az utóbbi időszak aszályos időjárási viszonyai között döntően befolyásolja az országos termésmennyiséget és minőséget. Míg a modern ültetvényekben, korszerű fajtákkal kedvező években akár 4-5 tonna/ha (héjas) dió is terem, addig az országos átlag nem éri el az 1 tonna/ha hozamot; korszerű ültetvények nélkül ez a szám mindössze 300 kg/ha körülire esik vissza.

Nagyon úgy tűnik, hogy az idén megfelelő minőségű dióból nincs elegendő az országban ahhoz, hogy az igényeket a teljes szezonban fedezni lehessen, ami egyben azt is jelentheti, hogy hazai termésű dióból a karácsonyi igényekre talán még futja, de már most is erősen keresleti piac alakult ki.

- világított rá a FruitVeb.

Jelentősen csökkent a magyar dióexport

Az elmúlt években a dióbél külkereskedelmi egyenlege negatívba fordult. Az import 692 tonnára, mely 34 százalékos csökkenést jelent és 45 százalékkal 1,1 milliárd forintra csökkent a vizsgált időszakban, ebből több mint 60 százalék Ukrajnából. A magyar dióbélexport volumene 46 százalékkal 146 tonnára csökkent, értéke 51 százalékkal 306,6 millió forintra esett vissza. A meghatározó exportpiacnak számító Egyesült Királyságba 62,2 tonna, amely 55 százalékkal kevesebb, Romániába 29,3 tonna, szintén 55 százalékkal kevesebb dióbél került 2023 első tizenegy hónapjában.

Ukrajna esetében fontos, hogy leginkább a kérdéses minőség az az ok, ami miatt ezeket a tételeket Nyugat-Európában, különösen a német és az osztrák piacokon nagyon nehezen lehet forgalmazni. Ennek legfőbb oka, hogy az ukrán diótermő terület több mint 70 százalékát kiskertek, házi kertek adják, ahol semmilyen növényvédelmet nem kapnak a zömmel helyi fajtákból, magoncokból kinevelt fák. A milliónyi kistermelőtől apránként összevásárolgatott tételek egyöntetű minőségét lehetetlen garantálni

- közölte a FruitVeb. Az ukrán diótermő ültetvények többsége Vinnyica régióban található, Kijevtől 250 km-re délkeletre. Itt nincs szükség öntözésre, az időjárás pedig kedvezőbb, mint az északi vagy déli területeken. Bár a háború során szórványos rakétatámadások érték a térséget, komoly harci események nem történtek, így az ültetvényeket továbbra is művelik. Az ukrán dióexport októberben indul, és májusig tart, amikor megjelenik a déli féltekéről érkező friss áru.

2023 januárja és novembere között a kivitel volumene 63 százalékkal 248,7 tonnára, értéke pedig 65 százalékkal 238,8 millió forintra esett vissza az előző év azonos időszakához képest. A fő exportcél Németország volt, ahová 82,4 tonnát szállítottak. Az import továbbra is jelentéktelen, mindössze 6,4 tonna volt ugyanezen időszakban. A magyar diópiac 2006 és 2019 között dinamikus növekedést mutatott, ám azóta a kereslet megtorpant. Hazánk az évi 5500-6500 tonnás terméssel továbbra is a diótermelő országok sereghajtói közé tartozik. Eközben Kína, amely korábban nettó importőr volt, mára a világ vezető diótermelőjévé vált, éves szinten mintegy 1,4 millió tonnás terméssel. A globális diópiacon idén is az előző évhez hasonló termés várható, bár az ausztrál és kaliforniai ültetvényeket sújtó szárazság 10-15 százalékos csökkenést eredményezhet. Magyarországon a dió exportja – legyen az héjas dió vagy dióbél – továbbra is folyamatosan mérséklődik.

A héjas dió piaca az elmúlt időszakban átalakult, az apróbb és olcsóbb diót keresik a fogyasztók, ami a multik terjeszkedésének tudható be, a nagy méretű diókat – 34 mm felett – ugyanis nem tudják kis kiszerelésbe csomagolni. A magyar fajták azonban jellemzően nagyobb méretűek, nem ritka a 36-40 mm-es méret sem, amit az áruházláncok elsősorban lédig formában tudnak beemelni a kínálatba, a nagybani piacokon pedig 5-10 kg-s kiszerelésben értékesíthető

- fogalmazott a szakmaközi szervezet. Az AKI PÁIR adatai szerint, a Budapesti Nagybani piacon a 47. héten 3800 forintért lehetett megvásárolni egy kilogramm hazai diót, az import terméket pedig 3700 forintért kínálják. A vidéki nagybani piacokon az import termést 3700 forintért árulják kilónként. A hazánkból származó diót 4998-5500 forintért vásárolhatjuk meg kilónként, míg a vidéki fogyasztói piacokon 4000-4800 forint körül tudunk megvásárolni 1 kilogramm diót. Az ismertebb szupermarketek polcain 4000-6000 forint körüli árakon kínálják a diót napjainkban.

Nem volt könnyű az idei év sem a termelőknek

Az idei évben az ültetvények nagy része elkerülte a tavaszi fagyokat, ám a bőséges májusi csapadék komoly növényvédelmi kihívásokat okozott. Még a legfelkészültebb termelők is csak részleges megoldásokat találtak, különösen a baktériumos és gombás betegségek ellen. Az ezt követő két hónapos nyári aszály tovább rontotta a helyzetet, kiemelve az öntözés fontosságát, így a termés jócskán elmarad egy átlagos év hozamától – a minőségi problémákról nem is beszélve.

A nagyüzemekben alkalmazott módszer lényege, hogy a táplálkozási időszakban odacsalják, és a megfelelő készítménnyel „megetetik” a legyeket, így számuk egy nagyobb térségben jelentősen meggyérül - kisüzemben ez a védekezés nem alkalmazható hatékonyan

- fogalmazott a terméktanács. Hozzátették:

Korszerű ültetvényeket tekintve a diótermelés igenis jövedelmező, de a támogatások elnyeréséért telepített, nem profin gondozott ültetvények messze nem érik el ezt a szintet, soha nem is fogják – és nem is ezért telepítették ezeket. Mindez azt eredményezi, hogy hektikus, előre nem tervezhető piaci viszonyok alakulhatnak ki, ahol jó években váratlanul nagy termés jelenhet meg a piacokon, de inkább az a jellemző, hogy a telepítési támogatások formájában kiadott összegek soha nem fognak megtérülni, pláne az utóbbi évek időjárási körülményei között. A profin termelő, bejáratott értékesítési csatornákkal rendelkező gazdák, integrátorok képesek lehetnek növekedni vagy túlélni ezek között a viszonyok között is, de az ő helyzetük is nehezebbé válik a tervezhetőség terén.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
támogatás, import, export, öntözés, dió, európa, magyar, termelés, ültetvény, termésmennyiség, magyaroszág, tonna, dióbél, dióburok-fúrólégy, dió-ára, diótermelők, diófa, diótermés, áltermés,