Már csak néhány nap és ismét együtt a hazai agrárszakma az Agrárszektor konferencián Siófokon!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Nagy István, Áder János, Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az augusztusi export 18,6 milliárd eurót tett ki, ami bár 10%-kal elmarad a júliusi értéktől, még mindig 1%-kal meghaladja az előző év azonos hónapjának teljesítményét. Az év első nyolc hónapjában az EU agrár-élelmiszeripari kivitele 155,8 milliárd euróra rúgott, ami 2%-os növekedést jelent 2023 azonos időszakához képest. Az Egyesült Királyság továbbra is az EU legfontosabb exportpiaca maradt 35,1 milliárd eurós értékkel, amit az Egyesült Államok követ 19,6 milliárd euróval. Az USA-ba irányuló kivitel 10%-os növekedést mutatott, amit főként az olajbogyó és olívaolaj magasabb ára és mennyisége magyaráz. Ezzel szemben a Kínába és Oroszországba irányuló export jelentősen csökkent.
A termékek közül kiemelkedő teljesítményt nyújtott az olajbogyó és olívaolaj kivitele, amely 58%-os növekedéssel 1,8 milliárd euróval bővült. A gabonafélék exportja ugyanakkor 13%-kal, 1,3 milliárd euróval csökkent az alacsonyabb árak miatt, bár mennyiségben 6%-os növekedés volt tapasztalható.
Az import terén augusztusban 13,4 milliárd eurós értéket regisztráltak, ami 8%-kal alacsonyabb a júliusi adatnál, de 23%-kal meghaladja a 2023 augusztusi szintet. Az év első nyolc hónapjában az EU agrár-élelmiszeripari behozatala 111 milliárd eurót tett ki, 3%-kal többet, mint az előző év azonos időszakában.
Brazília maradt az EU fő importforrása, annak ellenére, hogy 5%-os visszaesés volt tapasztalható az olajnövények és gabonafélék alacsonyabb árai és mennyiségei miatt. Jelentős növekedést mutatott viszont az Elefántcsontpartról, Nigériából és Tunéziából származó import, főként a kakaó és az olívaolaj magasabb árainak köszönhetően.
A Bizottság jelentése mellett egy új tanulmányt is közzétettek, amely az EU-Kanada (CETA) és az EU-Japán (EPA) kereskedelmi megállapodások hatásait vizsgálja. A tanulmány szerint mindkét megállapodás egyértelmű növekedést eredményezett a kétoldalú agrár-élelmiszeripari kereskedelemben, különösen azon termékek esetében, amelyek preferenciális hozzáférést élveznek.
A CETA esetében mind az európai, mind a kanadai export hasonló ütemben nőtt, miután a CETA ideiglenes végrehajtása megkezdődött
- áll a jelentésben. Az EU agrár-élelmiszeripari ágazata 2023-ban 2,1 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget ért el Kanadával szemben. A Japánnal kötött megállapodás kapcsán a tanulmány kiemeli, hogy az EU exportja becslések szerint 267 millió euróval nőtt a megállapodás hatálybalépése óta. Az EU agrár-élelmiszeripari ágazata 2023-ban 9,1 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget mutatott Japánnal szemben.