Ömlik az import paradicsom az EU-ba: őrület, de innen jön a java

agrarszektor.hu2024. december 3. 08:16

 Az EU és Marokkó közötti szabadkereskedelmi egyezmény kiterjesztése a vitatott Nyugat-Szaharai termékekre bírósági vitákat váltott ki, miközben Marokkó dominanciát szerzett a francia cherry paradicsom piacán, ahol a legnagyobb exportőr az éves forgalom 52%-át adja. A francia gazdák vámokat és szigorúbb szabályozást sürgetnek a marokkói paradicsomimport kiegyensúlyozása érdekében, különösen a szezonális piacvédelem és a termékek pontos címkézése terén.

Az Európai Unió és Marokkó között 2000 óta szabadkereskedelmi egyezmény van érvényben, ami nagyon kedvező feltételeket biztosít az észak-afrikai országból érkező zöldségfélék tekintetében. Ezt 2019-ben kiegészítették azzal, hogy a jelenleg Marokkó által nagy részben megszállt Nyugat-Szaharából származó termékekre is kiterjedjen – ez ellen azonban fellebbezést nyújtott be, majd az Európai Bíróság előtt nyert is a Polisario Front (a Nyugat-Szahara függetlenségéért küzdő szervezet). Ezt a bírósági döntést a legnagyobb francia gazdaszervezet, a Confédération Paysanne is támogatta, nem minden önérdek nélkül. A nyugat-szaharai cherry paradicsom az év nagy részében kapható a francia piacon, de marokkói címkével ellátott áruk helyett a döntés értelmében hamarosan nyugat-szaharai címkét hordozó tálcáknak kellene megjelenniük a boltokban – mindezidáig azonban az Európai Bizottság nem jelentett be konkrét ellenőrző intézkedéseket - írja a FruitVeb.

Ez a bírósági ügy összefügg azzal, hogy míg a 2021-2022-es idényben Marokkó 395 ezer tonna paradicsomot exportált Franciaországba, a 2022-2023-as szezonban már 425 ezer tonnát. Ez volumenben csak 7,6%-os növekedést jelent, értékben viszont 27,5%-kal nőtt a forgalom. Ennél is nagyobb gond a franciák számára, hogy a cherry paradicsom franciaországi piacát Marokkó elkezdte letarolni: csak a legnagyobb marokkói exportőr cég egymagában évi 60 ezer tonna cherry paradicsomot szállít Franciaországba, ami volumenben a teljes francia cherry paradicsom piac 52%-át teszi ki.

A francia gazdák tiltakozására az Európai Bizottság hivatalos válaszában még a fenti számadatok ellenére is azt fejtette ki, hogy a piacot semmilyen módon nem zavarja a Nyugat-Szaharából vagy Marokkóból származó paradicsom. Az Európai Bíróság döntései (azaz nem döntései) nyomán a francia és spanyol paradicsomtermelők a következő hetekben találkozót szervezetek le az Európai Bizottsággal. Ez a találkozó alkalmat ad arra, hogy feltegyék az alábbi kérdéseiket:

  •  A marokkói paradicsomimportban lehetséges-e a szezonalitáson alapuló egyensúly helyreállítása: vagyis a francia termelési csúcsidőszakban kevesebb marokkói paradicsomot kellene importálni;
  • vámok bevezetése a Franciaországban és Marokkóban termesztett cherry paradicsom közötti árkülönbség kiegyenlítésére;
  • olyan vámok bevezetése, amelyek egyértelműen különbséget tesznek a kisméretű (47 mm-nél kisebb átmérőjű) és a 47 mm átmérőjű vagy annál nagyobb (“round”) paradicsom között;
  • Marokkót kényszerítse arra az Európai Bizottság, hogy az Európai Unió Bíróság ítéleteit hajtsa végre, azaz a Nyugat-Szaharából származó paradicsomot külön címkézze.

Marokkó fennhatóságát Nyugat-Szahara felett 2020-ban az USA elismerte ugyan, de a terület hovatartozása a mai napig vitatott.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
unió, marokkó, európai-unió, bíróság, paradicsom, bizottság, francia, paradicsomtermesztés, koktélparadicsom, nyugat,