agrarszektor.hu • 2024. december 11. 19:27
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 novemberében a fogyasztói árak átlagosan 3,7%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest. Ez a mérsékelt emelkedés azonban nem feltétlenül jelzi előre a jövő évi trendeket. A CashTag stábja az Agrárszektor 2024 Konferencián a hazai agrárium szakembereit kérdezte arról, mi várható 2025-ben, hogyan alakulnak majd az élelmiszerárak - írja a Pénzcentrum.
Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke óvatos optimizmussal nyilatkozott:
Jelenleg nem látunk semmi olyan jelet a világpiacon vagy a magyar piacon, ami nagyon drasztikus ármozgást eredményezne a közeljövőben az élelmiszerek fogyasztói árában.
Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy váratlan külső tényezők befolyásolhatják az árakat, különös tekintettel a forint árfolyamának alakulására. Az euró-forint árfolyam kulcsfontosságú szerepet játszik az élelmiszerárak alakulásában. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője rámutatott:
Az értékláncban rengeteg olyan bemenet van, ami vagy euróban vagy dollárban van számolva. Ilyenek például a kőolaj, a földgáz ára, de a műtrágya ára is.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a forint esetleges gyengülése előbb-utóbb megjelenhet az élelmiszerek fogyasztói árában. Éder Tamás hangsúlyozta:
Abban az esetben, ha tartós és esetleg jelentősebb forintgyengülés lesz, akkor ha a világpiacon nem is történik semmi, számolni kell azzal, hogy előbb-utóbb az megjelenik az élelmiszerek fogyasztói árában.
Pozitív kilátásokról számolt be Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár-és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója.
Nem számítunk élelmiszer-inflációra. Az a kétszer 20%-os infláció, ami végbement Magyarországon két évvel és három évvel ezelőtt, erre mi nem számítunk. Ez egy egyszeri dolognak tűnt akkor
- nyilatkozta.
Összességében a szakértők véleménye alapján 2025-ben nem várható drasztikus élelmiszerár-emelkedés, azonban a forint árfolyamának alakulása és esetleges váratlan külső tényezők befolyásolhatják a helyzetet. A fogyasztóknak érdemes figyelemmel kísérniük a gazdasági folyamatokat, különös tekintettel a devizaárfolyamok változásaira.