Portfolio agrárkonferenciák 25% kedvezménnyel!
Meghirdettük az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáinkat, ahova csak decemberben még 25% kedvezménnyel regisztrálhat!
Ne maradjon le!
Az élelmiszerárak mérsékelt emelkedést mutattak az év során, az átlagos élelmiszer-infláció 3 százalék körül alakult. Éder Tamás kiemelte, hogy júliustól némileg emelkedett az élelmiszerek inflációs indexe, részben az ársapkás termékekre vonatkozó kötelező akciózás megszűnése miatt. Ugyanakkor az élelmiszeripar belföldi értékesítési árszintje 2-3 százalékkal csökkent, ami arra utal, hogy nem elsősorban a gyártók gerjesztették az áremelkedést.
Az külön fájdalmas az ipar szereplői számára, hogy az érintett termékeknél a kiskereskedelem diszkriminatív árképzést alkalmazott
- fogalmazott a szakember, utalva arra, hogy a saját márkás termékek esetében kisebb mértékű volt az áremelés, mint a márkázott termékeknél. Az élelmiszeripar hatékonyságát illetően Éder Tamás hangsúlyozta, hogy az ágazat rendkívül heterogén. Vannak nemzetközi élvonalba tartozó, főként külföldi tulajdonú üzemek, de számos alacsony hatékonyságú vállalkozás is működik. Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően azonban az iparág egésze közelített az európai átlaghoz.
A jövőt illetően nagy reményeket fűznek a folyamatban lévő beruházási pályázatokhoz, amelyek kapacitásbővítő és hatékonyságjavító projekteket egyaránt tartalmaznak. A szakértő szerint ezek eredményei várhatóan 2026-2027-ben lesznek érezhetőek, és jelentős előrelépést hozhatnak az automatizáció és robotizáció terén, ami kulcsfontosságú a munkaerőhiány enyhítésében. A 2025-ös kilátásokat illetően a FÉSZ visszafogott optimizmussal tekint előre. A belföldi kereslet erősödésére számítanak a várható reálbér-növekedés miatt.
Abban reménykedünk, hogy a vásárlók a kissé vastagodó pénztárcájukat látva ismét nagyobb érdeklődést mutatnak a minőségi élelmiszerek iránt
- jelezte Éder Tamás, hozzátéve, hogy a fogyasztás élénkülése várhatóan túlmutat majd a mennyiségi növekedésen. Az exportkilátások is biztatóak, a FÉSZ a magyar élelmiszerexport kismértékű növekedésére számít a következő évben.
Az élelmiszeriparon belül a húsipar teljesítménye várhatóan meghaladja majd az ágazati átlagot, bár ez is főként a bázishatásnak köszönhető. A vágással foglalkozó cégek belföldi értékesítése stagnált, míg a készítménygyártók mind bel-, mind külföldön növelni tudták eladásaikat.