agrarszektor.hu • 2025. március 10. 10:28
A pálmaolaj ára tartósan magas szinten maradhat a termelés stagnálása és Indonézia biodízel-programja miatt. A korábban olcsó alapanyag drágulása más növényi olajok árát is felfelé húzhatja - jelentette a Reuters.
A süteményektől és sütőzsiradékoktól kezdve a kozmetikumokig és tisztítószerekig számos termékben használt pálmaolaj a globális növényiolaj-szállítmányok több mint felét teszi ki, és különösen népszerű a feltörekvő piacok fogyasztói körében, élükön Indiával. A több évtizedes olcsó pálmaolaj-korszak után, amely a termelés bővülésének és a piaci részesedésért folytatott harcnak volt köszönhető, a kibocsátás most lelassult, és Indonézia egyre többet használ fel biodízel előállítására - nyilatkozta Dorab Mistry elismert iparági elemző.
A 400 dolláros tonnánkénti árengedmények kora lejárt. A pálmaolaj nem lesz többé olyan olcsó, amíg Indonézia továbbra is a biodízelt részesíti előnyben
- tette hozzá Mistry, az indiai Godrej International fogyasztási cikkeket gyártó vállalat igazgatója. Indonézia idén 40%-ra emelte a biodízelben kötelezően felhasználandó pálmaolaj arányát, és vizsgálja annak lehetőségét, hogy 2026-ra 50%-ra növelje ezt az arányt. Emellett jövőre 3%-os bekeverési arányt tervez a repülőgép-üzemanyagokban is, az üzemanyagimport csökkentése érdekében.
A biodízel-program miatt Indonézia exportja 2030-ra mindössze 20 millió tonnára csökken a 2024-es 29,5 millió tonnáról - becsüli Eddy Martono, a délkelet-ázsiai ország legnagyobb pálmaolaj-szövetségének, a GAPKI-nak az elnöke.
A termelés növekedése, amely Indonézia és Malajzia dominanciájával 1980 és 2020 között évtizedenként közel megduplázódott, mostanra jelentősen lelassult. Az elmúlt négy évben a globális termelés növekedése évi 1%-ra csökkent. Thomas Mielke, a hamburgi Oil World előrejelző cég ügyvezető igazgatója szerint a jelenlegi évtizedben a termelés növekedése várhatóan évi 1,3 millió tonna lesz, ami kevesebb mint fele a 2020-ig tartó évtized 2,9 milliós átlagának.
A magasabb pálmaolajárak más növényi olajok árát is felfelé húzhatják, mivel a kereslet áttevődik. Amikor a vásárlók átváltanak szójára és napraforgóra, azok ára is megemelkedik. Ráadásul ezekből az olajokból csak korlátozott mennyiség áll rendelkezésre, így nem tudják teljesen helyettesíteni a pálmaolajat.
- mondta Sanjeev Asthana, az indiai Patanjali Foods Ltd vezérigazgatója.