Nem csak a kiskereskedőknél, mindenhol eltűnt a jövedelem

agrarszektor.hu2025. április 2. 17:29

Fontos a beszállítói kapcsolatok megtartása, amelyek sérülhetnek, ha túl sokáig maradnak érvényben az árrés korlátozások – hívta fel a figyelmet Kazatsay Eszter, a PENNY Magyarország kommunikációs vezetője a Portfolio RETAIL DAY 2025 konferencián. Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke szerint a piac stabilitásához együttműködésre, kiszámíthatóságra és bizalomra van szükség, nem pedig újabb terhekre. Burger Ottó, a CBA Kereskedelmi Kft. vezérigazgatója pedig arra figyelmeztetett, hogy az idősebb vásárlók is kulcsszerepet játszanak a gazdaság élénkítésében, hiszen teljesen más árszínvonalon szocializálódtak - olvasható a Pénzcentrum oldalán.

A kiskereskedelmi láncok és beszállítóik közötti kapcsolatok hosszú távon sérülhetnek az árrésstop következtében, miközben a forgalom növekedéséhez elengedhetetlen lesz az idősebb korosztály bizalmának elnyerése is. Az FMCG-szektor szereplőinek közös gondolkodásra van szükségük a jövő formálása érdekében - hangzott el a Portfolio RETAIL DAY 2025 konferencián. Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke a szervezet álláspontját tolmácsolva hangsúlyozta, hogy a piac stabil működéséhez elengedhetetlen az együttműködés, a kiszámíthatóság és a bizalom, miközben a szektort újabb terhek helyett inkább támogatni kellene. Az OKSZ ezért párbeszédet kezdeményez a döntéshozókkal annak érdekében, hogy együtt dolgozzanak a fenntartható fejlődésért és a vásárlók érdekeinek védelméért.

Beruházási hullám előtt állhat az ágazat

A közös gondolkodás szükségességével a kerekasztal-beszélgetés valamennyi résztvevője egyetértett, köztük Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke is. Rámutatott, hogy az elmúlt három év rendkívüli piaci ingadozást hozott, amely jelentős kihívások elé állította a szektort. A cégeknek folyamatosan alkalmazkodniuk kellett a változó szabályozási környezethez, ami hátráltatta az innovációt. A szakember az ágazat egyik legnagyobb problémájának az ellátási lánc teljes hosszán tapasztalható jövedelemhiányt nevezte meg, ugyanakkor bizakodó a kormányzat által meghirdetett fejlesztési program kapcsán, amely akár 800 milliárd forintos beruházást is generálhat a közeljövőben.

A hatékonyság kérdésében a szektor elérte a lehetőségek határát - mondta Kazatsay Eszter, a PENNY Magyarország kommunikációs vezetője. Véleménye szerint ugyanakkor az AI még komoly potenciált rejt a logisztika további optimalizálásában. Az árrésstop kapcsán kialakult helyzetre reagálva kiemelte: fontosak a beszállítói kapcsolatok megtartása, amelyek sérülhetnek, ha túl sokáig maradnak érvényben a korlátozások, ezért is szükség van az együttgondolkodásra a jövő közös formálása céljából.

A CBA franchise-rendszerben működik, ami sajátos szemléletet követel meg. Burger Ottó, a CBA Kereskedelmi Kft. vezérigazgatója szerint a legnagyobb kihívás a gondolkodásmód átalakítása, ami nem könnyű feladat. Mint fogalmazott, a cél az, hogy a vállalkozókat megtanítsák „halászni”, ami például az energiaárak drasztikus emelkedése idején abban is megmutatkozott, hogy boltonként többféle energiahatékonysági csomagot dolgoztak ki számukra. Az idősebbekre is fókuszálnunk kell, akik teljesen más árszínvonalon szocializálódtak, és rajtuk is áll, hogy beinduljon a gazdaság - zárta gondolatait a szakember.

Címlapkép forrása: Stiller Ákos
Címkék:
beruházás, áremelkedés, cba, élelmiszerárak, élelmiszerár-emelkedés, élelmiszer-kiskereskedelem, penny, beruházásösztönzés, országos-kereskedelmi-szövetség, élelmiszer-drágulás, éder tamás, árrésstop,