Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Nemcsak az élelmiszer-biztonságot, hanem a hazai gazdaságot is nagy kihívás elé állítja a ragadós száj- és körömfájás járvány, amelynek kezelése során nagy szükség van gyorsan reagáló hatósági és magánlaboratóriumokra egyaránt, hogy az ellátást, a termékek piacát biztosítani tudjuk - mondta el Tóthné Lippai Edit, a Nébih elnökhelyettese a 2025. április 2-án és 3-án az Aquaworld Resort Budapest Hotel rendezvényközpontjában, Nagy István agrárminiszter fővédnökségével megrendezett jubileumi, az idén 30 éves Hungalimentaria konferencián. A klímaváltozás okozta új kihívások kapcsán a szakember felhívta a figyelmet a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma betegségre, illetve az aflatoxinokra, kiemelve, hogy a mikotoxinos kukoricát sikerült a bioüzemanyag-előállítás irányába terelni, és elérni, hogy a megtermelt kukorica negyedét kitevő, takarmány célra sem alkalmas tételek kikerüljenek az élelmiszerláncból.
Nagy Attila, a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóságának igazgatója kiemelte, hogy 2024-ben a hivatal szakemberei 87514 mintából 263750 vizsgálatot végeztek, amelyek eredményeiről rendszeresen tájékoztatták a szélesebb közvéleményt is. Az átfogó kommunikáció eredményeként a lakosság ma már sokkal megértőbben, pozitívabban fogadja többek között az önkéntes termékvisszahívások híreit, ez utóbbiak egyre kevésbé vetnek rossz fényt a gyártókra, forgalmazókra.
Az élelmiszer-biztonság szempontjából kiemelten fontos európai kihívásnak nevezte a mézhamisítást, amellyel külön EU-s munkacsoport foglalkozik, az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok vizsgálatát, az ásványianyag-eredetű (MOSH-MOAH) szennyeződéseket és a mikroműanyagok jelenlétét az élelmiszerekben, az örök életűnek is nevezett PFA-vegyületek problémáját, illetve a különböző adalékanyagok megfelelő kezelését. Az önellenőrzésre épülő európai élelmiszerbiztonsági rendszer működéséből fakadóan a hatósági ellenőrző vizsgálatoknál jóval magasabb az a vizsgálati szám, amelyet a hazai élelmiszerlaborok végeznek el a piaci szereplők számára, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary gyulai és budapesti laboratóriumaiban például évente 800-900 ezret - mondta el Ábrahám Csaba, a szervezet ügyvezetője.