agrarszektor.hu • 2025. április 4. 15:29
A hatósági ellenőrzések és a magánlaboratóriumi vizsgálatok nélkül ma már elképzelhetetlen, hogy minden szereplő megfeleljen az élelmiszerekkel szemben támasztott egyre sokasodó elvárásoknak - hangzott el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a legnagyobb hazai élelmiszervizsgáló laboratórium, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary által szervezett kétnapos Hungalimentaria Konferencia és Kiállításon. Magyarország legfontosabb élelmiszerbiztonsági rendezvényén az idén is górcső alá vették az ágazat legfontosabb kihívásait és eredményeit - olvasható az Eurofins közleményében.
Nemcsak az élelmiszer-biztonságot, hanem a hazai gazdaságot is nagy kihívás elé állítja a ragadós száj- és körömfájás járvány, amelynek kezelése során nagy szükség van gyorsan reagáló hatósági és magánlaboratóriumokra egyaránt, hogy az ellátást, a termékek piacát biztosítani tudjuk - mondta el Tóthné Lippai Edit, a Nébih elnökhelyettese a 2025. április 2-án és 3-án az Aquaworld Resort Budapest Hotel rendezvényközpontjában, Nagy István agrárminiszter fővédnökségével megrendezett jubileumi, az idén 30 éves Hungalimentaria konferencián. A klímaváltozás okozta új kihívások kapcsán a szakember felhívta a figyelmet a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma betegségre, illetve az aflatoxinokra, kiemelve, hogy a mikotoxinos kukoricát sikerült a bioüzemanyag-előállítás irányába terelni, és elérni, hogy a megtermelt kukorica negyedét kitevő, takarmány célra sem alkalmas tételek kikerüljenek az élelmiszerláncból.
Nagy Attila, a Nébih Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóságának igazgatója kiemelte, hogy 2024-ben a hivatal szakemberei 87514 mintából 263750 vizsgálatot végeztek, amelyek eredményeiről rendszeresen tájékoztatták a szélesebb közvéleményt is. Az átfogó kommunikáció eredményeként a lakosság ma már sokkal megértőbben, pozitívabban fogadja többek között az önkéntes termékvisszahívások híreit, ez utóbbiak egyre kevésbé vetnek rossz fényt a gyártókra, forgalmazókra.
Az élelmiszer-biztonság szempontjából kiemelten fontos európai kihívásnak nevezte a mézhamisítást, amellyel külön EU-s munkacsoport foglalkozik, az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok vizsgálatát, az ásványianyag-eredetű (MOSH-MOAH) szennyeződéseket és a mikroműanyagok jelenlétét az élelmiszerekben, az örök életűnek is nevezett PFA-vegyületek problémáját, illetve a különböző adalékanyagok megfelelő kezelését. Az önellenőrzésre épülő európai élelmiszerbiztonsági rendszer működéséből fakadóan a hatósági ellenőrző vizsgálatoknál jóval magasabb az a vizsgálati szám, amelyet a hazai élelmiszerlaborok végeznek el a piaci szereplők számára, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary gyulai és budapesti laboratóriumaiban például évente 800-900 ezret - mondta el Ábrahám Csaba, a szervezet ügyvezetője.