Jól érezzük: gyerekkorunkban tényleg több fagyit vehettünk, mint ma

agrarszektor.hu2025. április 5. 16:32

Az elmúlt öt évtizedben jelentősen megváltozott a fagylalt vásárlóereje Magyarországon: míg 1970-ben egy átlagfizetésből több mint 4000 gombóc fagyit lehetett venni, ma már csak körülbelül 1100 gombócra futja - ez jól szemlélteti a bérek és az infláció közötti olló szétnyílását - írja a Pénzcentrum.

A fagylaltozás ma már nem olyan megfizethető mindennapi öröm, mint egykor volt. Míg az 1970-es években egy gombóc fagyi olcsóbb volt, mint egy postai bélyeg, napjainkra jelentősen megdrágult ez a nyári csemege.

Pálfi Attila, a balatonmáriai Vitorlás fagyizó vezetője szerint az áremelkedés nem tántorítja el a vendégeket, véleménye szerint ugyanis 'Az a drága fagyi, ami nem ízlik.' A történeti adatok azonban más perspektívát mutatnak:

Az elmúlt 55 év alatt tehát az átlagbér 300-szorosára nőtt, míg a fagylalt ára több mint 1000-szeresére emelkedett. Ez azt jelenti, hogy egy gombóc fagyi vásárlóerőben mérve ma három és félszer annyiba kerül, mint 1970-ben.

A jelentős áremelkedés mögött több tényező áll. Az élelmiszerek, különösen a kézműves termékek ára fokozottan érzékeny a költségnövekedésre: drágultak az alapanyagok, az energia, valamint a munkaerő költségei is.

A fagylalt társadalmi szerepe is megváltozott: míg korábban megfizethető mindennapi örömforrás volt, mára sok család számára luxustermékké vált, különösen a minőségi, kézműves változatok esetében. Ez a 'gombócindex' jól szemlélteti azt a gazdasági alapigazságot, hogy a nominális bérnövekedés nem feltétlenül jelent életszínvonal-javulást.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
élelmiszer, infláció, drágulás, fagylalt, édesség, vásárló, élelmiszerfogyasztás, élelmiszer-drágulás,