Megújulók: három új kutatóintézet az EU-ban

agrarszektor.hu
Az EU tagállamainak kutatási miniszterei, a Bizottsággal közösen bejelentették, hogy három új pán-európai kutatási központ létesül, melyek szél-, nap-és nukleáris energia fejlesztéssel foglalkoznak majd.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A szélenergiával foglalkozó létesítmény Dániában, a koncentrált napenergia (concentrating solar power - CSP) technológiával foglalkozó létesítmény Spanyolországban, míg a nukleáris kutatóreaktor Belgiumban kap helyet. A teljes beruházás mintegy 1,2 milliárd euróba kerül, és a Kutatási Infrastruktúrák Európai Stratégiai Fóruma (ESFRI) részét képezi.

"Az EU számára kiemelten fontos olyan világszínvonalú kutatási infrastruktúra létrehozása, melyet az európai erőforrások egyesítésével, közösségi szinten valósítanak meg. Ezek az létesítmények teszik ugyanis lehetővé olyan úttörő kutatási eredmények és innovációk produkálását, melyek végső soron biztosítani tudjá az EU jövőbeni energiaellátását - közölte Máire Geoghegan-Quinn, a kutatás, innováció és tudomány biztosa.

Mint ismeretes, 2004-ben az ESFRI döntést hozott egy úgynevezett roadmap elkészítéséről, amelynek célja, hogy a következő 10-20 évre átfogó képet adjon azokról a kutatási infrastruktúrákról, amelyek felállítása összeurópai érdek. Ennek 2010-es módosításakor 50 olyan új, vagy felújításra infrastruktúrát neveztek meg, mely a következő 10-20 év kutatási élvonalában maradáshoz szükséges. Ezek teljes beruházási szükséglete 20 milliárd euró, működési költségük pedig évente 2 milliárd eurót jelentene.

Az Európai Bizottság által idén októberben bemutatott Innovatív Unió tervezet célja, hogy a lisszaboni stratégia kudarcát felülírva, valóban a világ egyik legversenyképesebb területévé tegye a 27 tagú blokkot. Ennek érdekében a roadmap 50 kutatási infrastruktúrájának 60 százalékát 2015-ig meg szeretnék valósítani, elsősorban a tagországok által finanszírozva, de EU-s pénzek által is támogatva.

A most bejelentett három infrastruktúra is részét képezi ezeknek. A dán WindScanner projekt olyan széltérképek létrehozásában érdekelt, mely akár néhány négyzetkilométernyi szélparkot is fel tudnak ölelni, ezzel növelve a turbinák hatékonyságát. A létesítmény 2013-tól üzemel, és 45-60 millió euróba kerül majd.

Az EU-SOLARIS névre hallgató spanyol napenergia kutató létesítmény Almeriaban kap majd helyet, és koncentrált napenergia (concentrating solar power - CSP) technológia kutatással foglalkozik majd. Beruházási költsége hozzávetőleg 80 millió euró.

A belga maghasadást kutató létesítmény, a MYRRHA célja elsősorban a radioaktív nukleáris hulladékok csökkentése. Várhatóan 2014-ben kerül átadásra a projekt, és hozzávetőleg 960 millió eurós büdzsével rendelkezik majd 2010-23 között. A MYRRHA új generációs nukleáris erőművek megvalósíthatóságát is kutatja majd.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?