agrarszektor.hu • 2023. szeptember 6. 18:34
Az EU Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálata közölte, hogy mióta hiteles méréseket végeznek, az idei nyár volt messze a legmelegebb. A globális átlaghőmérséklet 16,77 Celsius-foknál állt meg, ami 0,66 Celsius-fokkal meghaladja az 1991-2020 közötti időszak átlagát.
A globális hőmérsékleti rekordok 2023-ban továbbra is folyamatosan dőlnek meg, a legmelegebb augusztus követte a legmelegebb júliust és júniust, ezzel a legforróbb boreális nyárral néztünk szembe egészen 1940-ig visszanyúlóan
- mondta Samantha Burgess, a Kopernikusz igazgatóhelyettese.
Európában a nyári átlaghőmérséklet 19,63 Celsius-fok volt, ami 0,83 fokkal volt az átlag felett. Ezek a rekordok a tengerfelszín hőmérsékletének jelentős emelkedéséhez vezettek, ez tengeri hőhullámok kiváltásáért felelős egész Európában, így júniusban Írországban és az Egyesült Királyságban, júliusban és augusztusban pedig a Földközi-tenger térségében - írja a Telex a Politico alapján.
A tengerfelszín globális hőmérséklete egész augusztusban folyamatosan emelkedett, és elérte a 20,98 Celsius-fokot - ez a mérések kezdete óta a legmagasabb globális havi átlagnak számít. Sok jóra pedig nem lehet számítani, hiszen a felmelegedés csak rosszabb lesz, ahogy a Csendes-óceánon az El Niño kialakul.