Aggasztó jelentés jött: veszélybe került az EU 2030-ra kitűzött célja

Aggasztó jelentés jött: veszélybe került az EU 2030-ra kitűzött célja

agrarszektor.hu
Valószínűleg nem fog teljesülni az az uniós célkitűzés, hogy 2030-ra a teljes mezőgazdasági terület 25%-án organikus/bio termesztést folytassanak a gazdák. Az EU-nak címzett ajánlások között a Számvevőszék hangsúlyozza, hogy a 2030 utáni időszakra vonatkozó célkitűzést kell meghatározni, és a 2027 utáni KAP pénzeszközeiből többet vagy hatékonyabban kell a biogazdálkodás fejlesztésére irányítani.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az Európai Számvevőszék jelentése szerint az Európai Unió nem fogja elérni azt a célját, hogy 2030-ra a földterületek legalább 25%-át biogazdálkodásra állítsa át, hacsak nem duplázza meg a jelenlegi éves átállási ütemet - írja a FruitVeB. A 2014-2022 közötti KAP mintegy 12 milliárd eurónyi forrást biztosított a biogazdálkodásra való átálláshoz, amelyhez 2027-ig további 15 milliárd eurót kell hozzátenni. A luxemburgi ellenőrök megkérdőjelezik a KAP hozzájárulását a környezetvédelmi és piaci célkitűzésekhez, mivel például a gazdálkodók akkor is kaphatnak uniós forrásokat, ha nem alkalmazzák a vetésforgót vagy az állatjóléti előírásokat. 

Ez azonban nem pusztán csak források kérdése, hanem többet kell tenni az egész ágazat támogatása, a piac fejlesztése és a termelés ösztönzése érdekében, különben fennáll a veszélye annak, hogy egy kiegyensúlyozatlan rendszer jön létre, amely teljes mértékben az uniós forrásoktól függ, ahelyett, hogy egy dinamikus, tájékozott fogyasztók által vezérelt ágazatot hozna létre

- írja a Számvevőszék. Az ellenőrök azt is megjegyzik, hogy a biogazdálkodással hasznosított földterületek aránya tagállamonként jelentősen eltér: a rangsort Ausztria vezeti (25,7%), majd Észtország (23,4%), Svédország (19,9%), Portugália (19,3%) és Olaszország (18,1%) következik. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?