Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Miközben Magyarországon hónapokon keresztül borzalmas szárazságtól szenvedtek a gazdák és a természet, a tágabb régiónkban elsőre meglepőnek tűnő időjárási jelenségeket is okozott a változó klíma. Idén ősszel a Duna áradása Közép-Európának feladta a leckét, Afrika legszárazabb területei viszont szinte hallatlan villámáradással néztek szembe. Szeptember elején ugyanis egy extratrópusi ciklon hatalmas mennyiségű csapadékot hozott Észak-Afrikába. A jelenséget és annak hatásait a NASA földmegfigyelési programja dokumentálta és nemrég az ABC News számolt be róla.
Közben a világ távolabbi tájain is egyre jobban megbosszulja magát a megváltozott klíma. Amazónia tavaly ősz óta nem állt talpra a történelmi aszályból, és most újabb szárazság sújtja Dél-Amerikát.
Fák serkennek a sivatagban
Szeptemberben egy évnyi csapadéknak megfelelő mennyiségű víz szakadt le pár nap alatt Afrika északi részére. Ugyan nem szokatlan, hogy ezekre a területekre hirtelen sok eső özönlik, a mostani, bibliai méretű esőzés olyan durva áradáshoz vezetett, hogy több, mint ezren belehaltak Közép- és Nyugat-Afrikában, első sorban Csád, Nigéria és Mali területén. Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) szerint négymillió embert érintett az áradás 14 afrikai országban. A The Week beszámolója szerint Csád, Nigéria és Mali mellett Szudán déli része és Eritrea kapták a legtöbb esőt, és kiszáradt tavak medrei újra vízzel teltek meg.
Valamennyi eső a Szahara dominálta Észak-Afrikában is van évente, ezért legnagyobb részt a kontinens nyugati részén lévő afrikai monszun klíma felelős. Azonban idén a mostani özönvízen kívül is szokatlanul sok eső érte a Szaharát. Nem hiába kezdtek el Észak-Afrika területén kopár tájak és sivatagi dűnék kizöldülni. Július óta a trópusi összeáramlási zóna (Inter-tropical convergence zone, ICTZ) felől több vihar is érkezett a Szahara déli területeire.
Az, hogy a trópusi összeáramlási zóna északra elérje a Szaharát, nem szokványos jelenség, nyilatkozták szakértők az ABC Newsnak. A viharzóna északra való eltolódása hozzájárult ahhoz, hogy kialakuljon a szeptemberi nagy vihar, ami aztán egy évnyi csapadékot zúdított Afrika egyes területeire. A viharrendszer az Atlanti-óceán felett alakult ki, és messze délre elért, miközben Afrika egyenlítői részeiről szippantott be nedvességtartalmat, hogy végül a Szaharát érje el a vízözön.
Az El Niño és La Niña klímarendszerek közötti átmenet szintén befolyásolta a trópusi öv időjárási rendszerét, és idén az Atlanti-óceán északi részein rekordmagas hőmérsékleteket mértek, ez hozzájárult a csapadékos övezet északra húzódásához, és a tovább változó klíma még északabbra tolhatja a csapadékos övezet határát. Ebben a tekintetben a klímaváltozás tartós változásokat hozhat a régióban. Marokkó, Algéria, Tunézia és Líbia területén az esőzés már műholddal látható zöldüléshez vezetett, alacsonyan fekvő területeken, mint például korábban kiszáradt folyómedrekben, cserjék és fák kezdtek nőni. Azonban úgy néz ki, a Szahara kizöldülése nem lesz hosszú életű. A kutatók szerint évtizedeken belül a világ óceánjainak melegedése kiegyenlítődik, és a trópusi esőövezet visszakerül délre, sőt, akár eredeti helyzetéhez képest jobban áttolódhat a déli félgömb felé is.
Amazónia kiszárad
Mindeközben a világ egyik leghíresebb esőerdei régiója, Amazónia, soha nem látott szárazságokkal néz szembe. Már 2023-ban történelmi aszályt okozott egy sor tényező együttállása. A WWF által tavaly idézett egyik tanulmány szerint az utóbbi ötven évben az Amazonas-medence déli részén egy hónappal nyúlt meg a száraz évszak. Október elejére a Rio Negro és az Amazonas találkozásánál fekvő kikötővárosban, Manausban, 122 éves rekordot megdöntő alacsony vízszintet mértek. A Reuters közlése szerint már a tavalyi szárazság óta átlag alatti csapadékkal küzd az Amazonas régiója, és a szárazság hozzájárult az erdőtüzek terjedéséhez is. Hatvankét város önkormányzata hirdetett eddig szükséghelyzetet, és a Madeira folyón a búza szállítása megállt az alacsony vízállás miatt, ami a régió agrárgazdaságát is komolyan érinti.
A Reuters értesülései szerint a régió leghamarabb 2026-ra lábalhat ki a szárazságból. A válság ikonikus szimbólumaként, a tavalyihoz hasonlóan idén is tömegesen szedi áldozatait az aszály az Amazonas védett édesvízi delfinjei között, a tetemeiket egymás után találják a tudósok az egyre sekélyebb amazóniai tavak és folyók partjain.
Idehaza is fordulatos volt az időjárás
Miközben a világ többi részein szárazsággal vagy áradással szenvednek, az utóbbi hónapokban mindkettő kijutott a magyaroknak. Idén a 2022-es aszályhoz hasonló szárazsággal kellett, hogy szembenézzenek a gazdák, miután megérkezett a júliusi hőhullám. Csaknem 300 ezer hektárnyi területet érintett az aszály súlyosan. Ez a kukorica és a napraforgó számára jelentette a legnagyobb csapást. A szeptemberi esők drámai változást hoztak a forró, aszályos nyár után, a dunai árvíz pedig nem csak fertőzésveszélyt és károkat hagyott maga után, hanem a vízvisszatartás megoldatlan házifeladatára is felhívta a figyelmet. Októberben a HungaroMet elemzése szerint a talaj őszi feltöltődése elkezdődött, egyre mélyebb talajrétegekbe jut a nedvesség, és országszerte az őszi gabonák vetésére telítődtek a felső talajrétegek. A hónap elején öt nap alatt 15-35 mm csapadék esett le, ám helyenként 40-50 mm csapadék is volt.
Az európai előrejelzések szerint itthon a következő hónapokban az évszakhoz képest meleg idő várható. Októbertől 1-1,5 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékletet várnak az átlagnál a meteorológusok.