Ez mentheti meg az európai gazdákat? Átállás jöhet Magyarországon is

Ez mentheti meg az európai gazdákat? Átállás jöhet Magyarországon is

agrarszektor.hu
Az éghajlatváltozás egyre súlyosbodó hatásai miatt komoly kihívásokkal néz szembe az európai mezőgazdaság. A regeneratív gazdálkodási módszerek azonban reményt adhatnak a fenntartható jövőre. Szakértők szerint ezek a gyakorlatok nemcsak enyhíthetik az éghajlatváltozás hatásait, de hosszú távon gazdaságilag is életképesek lehetnek. A kérdés az, hogy a döntéshozók és a fogyasztók készen állnak-e a változásra - írta meg az Euronews.

Idén először 3 napos az Agrárszektor 2024 konferencia!

A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban. A rendezvény exkluzivitását és különlegességét az adja, hogy egyedülállóan átfogó és részletes módon jeleníti meg a mező- és élelmiszergazdaságot érintő legaktuálisabb témákat. A rendezvényre idén először konferencia előesttel is készülünk!

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Antonio Onorati dél-olaszországi kisbirtokos gazdálkodó elmondása szerint sokat változott az éghajlat az elmúlt évtizedben. Elmondása szerint ötvenéves tölgyfák sorvadnak el, és az állatai is szenvednek: a hőség miatt visszaesett a juhok termékenysége és a megnőtt a baromfihalálozás is. És az olasz gazda nincs egyedül a tapasztalataival: Európa-szerte, különösen a déli régiókban, hasonló problémákkal küzdenek a gazdák. Az Európai Unióban 2003 és 2016 között 32%-kal csökkent a gazdaságok száma, és ez a tendencia azóta is folytatódik. Az elmúlt két évben további 10%-os csökkenés volt tapasztalható, főként az aszály és a szélsőséges időjárás miatt.

EZ IS ÉRDEKELHET

Philippe Birker, a Climate Farmers alapítója szerint a probléma gyökere a talajok állapotában keresendő. Mint fogalmazott, Európa nagy részén a talajok olyan mértékben kimerültek, hogy gyakorlatilag halottak. A regeneratív gazdálkodás egyik fő előnye, hogy javítja a talaj vízmegtartó képességét, ami kulcsfontosságú az aszályos időszakok átvészeléséhez. Az agroökológiai módszerek nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyösek, de gazdaságilag is fenntarthatóbbá tehetik a kistermelők működését. Antonio Onorati például elmondta, hogy ők a a termesztésüket is az éghajlatváltozáshoz igazították, és folyamatosan azon dolgoznak, hogy a gazdaságuk kevésbé függjön a külső piactól. Az olasz szakember szerint a gazdák visszanyerhetik erejüket, ha függetlenebbé válnak a fősodortól.

Egyre nagyobb szükség van a mezőgazdaság megújítására

A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) adatai alátámasztják a változások súlyosságát. Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese hangsúlyozta, hogy a tartósan magas hőmérséklet egész ökoszisztémákat károsít és megfojtja a mezőgazdasági termelékenységet. Emellett arra kényszeríti a gazdákat, hogy az intenzív öntözésre támaszkodjanak, ami óriási nyomást gyakorol az amúgy is szűkös vízkészletekre.

A regeneratív gazdálkodás szélesebb körű elterjedéséhez azonban nemcsak a gazdák, hanem a fogyasztók támogatására is szükség van. Arnaud Petit, a Nemzetközi Gabonatanács ügyvezető igazgatója szerint az uniós gazdálkodók számára a fő hajtóerő a piaci kereslet, nem pedig az állami támogatás marad.

Philippe Birker is egy lehetséges megoldást lát az ökoszisztéma-szolgáltatások mérésében és árazásában. Szerinte ugyanis

ha a gazdák bebizonyítanák, hogy ezeket az ökoszisztéma-szolgáltatásokat elérik, több támogatást kapnának. Ezáltal nagymértékű átmenetet láthatnánk a regeneratív mezőgazdaság felé, mert hirtelen a gazdáknak lenne üzleti érvük.

A szakértők egyetértenek abban, hogy az átállás kulcsa a megfelelő állami politikák és pénzügyi források biztosítása. Antonio Onorati szerint ez lehetővé tenné a kis és közepes méretű agrárökológiai gazdaságok számára, hogy csökkenő költségek mellett termeljenek, és stabilabb árakat kínáljanak a fogyasztóknak.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Vészesen fogy a Föld vízkészlete
Fenntarthatóság

Vészesen fogy a Föld vízkészlete

Magyarország szerencsés adottságainak köszönhetően jó minőségű vízkészletekben gazdag, de fontos lenne megtartani a vizeket.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
Budapest Economic Forum 2024
Egész napos makrogazdasági konferencia
Fókuszban a KKV versenyképesség - Pécs
Ingyenes gazdasági fórum
EZT OLVASTAD MÁR?