Meglepő felfedezést tettek a kutatók az élet kialakulásáról

agrarszektor.hu2024. november 8. 12:32

Eddig rejtély volt, hogyan maradhattak egyben az első ősi sejtek a korai Földön. Az évezredes kérdésre meglepő válasz született: úgy tűnik, az élet kezdeti építőkövei számára az esőcseppek jelenthettek stabilitást, elősegítve ezzel az élet alapjainak megőrzését.

Jól tudjuk, hogy a modern sejtek rendkívül összetett felépítése évmilliárdok evolúciójának eredménye: miközben a sejtek belsejében lévő sejtszervecskék a túléléshez és működéshez szükséges számtalan speciális funkciót látnak el, addig a sejtet körülvevő membrán szabályozza az anyagok mozgását. Azt viszont régóta rejtély övezte, hogy ezek az összetett sejtek pontosan milyen folyamatok révén alakultak ki.

Azt már az 1950-es években végzett kísérletek kimutatták, hogy az egyszerűbb szervetlen és szerves vegyületekből összetettebb szénalapú molekulák szintetizálhatók. Az elképzelések szerint az élet legkorábbi formái ezekből a szerves molekulákból spontán módon alakulhattak ki a korai Földön, például úgy, hogy a peptidekből, nukleinsavakból és más szerves molekulákból ún. koacervátumok jöttek létre.

Egy nemrég megjelent tanulmány szerint nagyon úgy tűnik, hogy a korai sejtek stabilizálódásához egy igen hétköznapi anyagra volt szükség, méghozzá az esőcseppekre – írta meg a The Conservation. Ez ugyanis megakadályozhatta a cseppek összeolvadását és az örökítőanyag kiszivárgását, amivel megnyitotta az utat az összetett sejtek felé.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
eső, esővíz, élet, evolúció, sejt,