Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A földművelésügyi és a pénzügyi tárca, illetve a Szlovák Fedezeti és Fejlesztési Bank (SZRB) közös projektjének előkészítése már a végső stádiumába jutott, megvalósítása a tervek szerint az idén júliusban megkezdődhet.
A kezdeményezést Lubomír Jahnátek szlovák földművelésügyi miniszter azzal indokolta, hogy segítséget kell nyújtani a gazdáknak, ugyanakkor Szlovákiában jelenleg a gazdálkodásra használt mezőgazdasági földterület 95 százalékát bérlik a gazdák. Hozzátette: a termőföld bérleti árai az egyes régiókban meglehetősen eltérőek, a bér évi 10-től 100 euróig terjed hektáronként.
A projektben megfogalmazott tervek szerint a földvásárlás céljára nyújtott állami hitel összege éves szinten 15 és 20 millió euró között lesz, az első kölcsönök pedig már az idei év második felében hozzáférhetővé válhatnak. A kedvezményes állami hitel, szántók, legelők, gyümölcsösök, szőlősök, kertek, valamint ezek résztulajdonainak megvásárlására egyaránt felhasználható lesz.
A termőföld vásárlásra nyújtott hiteleket legfeljebb 15 éves futamidőre lehet majd felvenni, ugyanakkor odaítélésének feltételei és a hitel kamatozása előnyösebbek lesznek a kereskedelmi bankok által kínáltnál. A felvett összeg hitelkamata 3,5 illetve 4 százalék között lesz, a kölcsön futamidejének, a hitelt kérelmező besorolásának, illetve a megvásárlásra kerülő földtulajdon bonitásának (Magyarországon aranykorona érték) függvényében.
Dusan Tomasec, a SZRB vezérigazgatója szerint az állami hitel további előnye, hogy a földvásárláshoz csupán 15 százalékos önrészt követel meg a gazdáktól, szemben a kereskedelmi bankok által megkövetelt 30 százalékkal. Előnynek számít az is, hogy a hitel igénylője kizárólag a megvásárolt földtulajdonnal köteles kezeskedni az általa felvett kölcsönért.
Az állami hitel felső összeghatárát 330 ezer euró körül tervezik, ami magasabb, mint a gazdák által földvásárlás céljára igényelt hitelek átlagos, 150 ezer eurós összege. Amennyiben a hitelt felvevő személy nem képes törleszteni az általa felvett kölcsönt, a mezőgazdasági földterületet a Szlovák Földalap (SPF) vásárolja fel.
A kedvezményes állami hitel lehetőségének megteremtését a kormány részéről tapasztalt pozitív lépésnek tartja a Fiatal Mezőgazdászok Szövetsége. Pém Bálint, a szervezet elnöke a projekttel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: az előző kormány idején ők álltak elő a kezdeményezéssel, de akkor nem sikerült megvalósítani. Hozzátette: a kereskedelmi bankok legfeljebb 8 éves futamidejű hitelt nyújtottak ilyen célra, és azt is nehéz volt megkapni. Az állami hitel legfőbb hozadékának azt tartja, hogy az eszközt ad a szlovákiai gazdák kezébe a földtulajdon megtartásához és megszerzéséhez a külföldi befektetőkkel szemben. Ugyanakkor rámutatott, a kezdeményezésnek vannak hátulütői is, mivel a hitelt jogi személyek, vagyis Szlovákiában bejegyzett külföldi tulajdonú cégek is kihasználhatják.
A hatályos szlovák jogszabályok szerint mezőgazdasági földterületet csak hazai természetes személy vagy jogi személy vásárolhat, ugyanakkor a külföldiek által az országban bejegyzett cégekre nem vonatkozik ilyen korlátozás. Aktuális statisztikai adatok szerint Szlovákiában a mezőgazdasági földterület mintegy 80 százaléka van jogi személyek tulajdonában.
A természetes személyek földvásárlását érintő korlátozás 2014 végén veszti érvényét. Az elmúlt évek során leginkább dán, holland és olasz befektetők jutottak mezőgazdasági földterülethez Szlovákiában. A dél-szlovákiai Csallóközben a szántóföld hektáronkénti ára jelenleg ezerötszáz és négyezer euró között mozog.
(MTI)