Megvan, kik kapják mostantól az állami földeket

agrarszektor.hu
A földet a gazdáknak programba csoportosítja át az agrártárca jelentős részben azokat a három hektárnál nagyobb állami termőföldeket, amelyeket eddig legfeljebb egyéves megbízási szerződésekkel hasznosított a nemzeti földalapkezelő szervezet (NFA). A megbízási szerződések - amelyek mostanáig 30-35 ezer hektár NFA-s termőföldre terjedtek ki - csak azokban az esetekben maradnak fenn, amikor a területek hasznosítására nincs más jogi lehetőség, illetve egy-egy érintett földrészletre állami szervezetek, társaságok tartanak igényt. A három hektárnál kisebb területeket az NFA eladja, ha azokra megfelelő vételi ajánlatok érkeznek.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A földet a gazdáknak programban ír ki hosszabb távra - húsz évre - szóló haszonbérleti pályázatokat az NFA azon állami termőföldek jelentős részére, amelyeket a szervezet eddig legfeljebb egyéves megbízási szerződésekkel hasznosított - nyilatkozta az agrárszektor.hu-nak Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) államtitkára. Mint ismert, a tárca tavaly jelentette be, hogy az elmúlt év október 15-től alapvetően megszünteti az eddigi megbízási szerződéses gyakorlatot.

Az államtitkár szerint a megbízási szerződések mostantól csak akkor maradnak fenn, ha egyes érintett NFA-s területekre állami szervezetek - kutatóintézetek, szakiskolák vagy például a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. - saját tevékenységeikhez igényt tartanak. Ezen felül a földalap továbbra is megbízási szerződéseket köt azokra az állami földekre, amelyek hasznosítására más jogi lehetőség nincs. Ez utóbbi körbe tartoznak azok a területek, amelyek osztatlan közös tulajdonban vannak, ezért hosszú távú hasznosításuk sokszor komoly akadályokba ütközik, mert a nagyszámú tulajdonos ehhez szükséges hozzájárulását nehéz megszerezni. Szintén nincs mód a hosszabb távú bérbeadásra, ha egy-egy állami termőföld per tárgyát képezi, vagy ingatlannyilvántartási besorolása már nem tükrözi a valós helyzetet (például ha egy korábbi szántó vagy legelő helyén ma már erdő található).

Az NFA eddig 30-35 ezer hektárnyi területet - nagyrészt szántót és legelőt - hasznosított egyéves megbízási szerződésekkel, amelyek a 600 ezer hektárnyi teljes állami termőföldvagyon 5 százalékát tették ki. Bitay Márton Örs szerint a megbízási szerződések eddigi alkalmazása jogszerű volt, és az így kezelt, nagyrészt osztatlan közös tulajdonban lévő állami területeknél ez jelentette az egyetlen kivitelezhető hasznosítási megoldást.

A jogi akadályok elhárulásával viszont mostanra számos területnél lehetővé vált, hogy azokat az NFA hosszabb távra haszonbérbe adja. Ezért e termőföldeket a tárca most bevonja a 2013-ban indított "Földet a gazdáknak" programba, és lehetőség szerint 30-40 hektáros méretben, pályázatos úton kis- és a közepes gazdálkodóknak kívánja azokat juttatni. A minisztérium e pályázatatást február közepére le kívánja bonyolítani, hogy a nyertesek a földeket a tavaszi gazdálkodási ciklus idejére birtokba vehessék. Ekkora derül ki az is, hogy az eddig megbízási szerződésekkel hasznosított állami területekből mennyit sikerül majd hosszabb távú haszonbérletbe adni - tette hozzá az államtitkár.

Más elbírálás alá esnek a három hektár alatti állami területek, amelyeket az NFA a jogszabályi előírások szerint pályáztatás nélkül eladhat, ha azokra vételi ajánlat érkezik. Bitay Márton Örs szerint állami szempontból többnyire kevésbé értékes - például árokparti vagy utak melletti - területekről van szó, amelyek részben a korábbi "földért életjáradék" programokkal kerültek az NFA tulajdonába. Ilyen területekre - tette hozzá az államtitkár - tavaly is számos igény futott be, a tárcának pedig érekében áll, hogy értékesítésükkel az állami földvagyont megtisztítsa.

Bár a három hektár alatti földek eladása pályáztatás nélkül folyik, a tranzakciókat hivatalos értékbecslés előzi meg, az értékesítéshez pedig hozzá kell járulnia az agrártárcán belül működő birtokpolitikai tanácsnak is. A pályáztatás mellőzését az is indokolja, hogy ne a legtehetősebbek, hanem a kormány által preferált kis- és középbirtokosok juthassanak az eladható állami területekhez - tette hozzá az államtitkár.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?