Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Mészáros-csoport agrárérdekeltségeit összefogó Talentis Agro Zrt.-t tavaly februárban alapította Mészáros Lőrinc és felesége, Kelemen Beatrix. A holding mérlegbeszámolója alapján tudható, hogy a cég 100 százalékos tulajdonosa a Bihar megyei Margittán (Marghita) bejegyzett Farmland Development Srl-nek. A 24.hu értesülései szerint a romániai közlönyben január 29-én jelent meg, hogy
Az ügylet lebonyolításában a Talentis Agrót a holdingcég vezérigazgatója, Csák Gyula képviselte. Az eladó a Farmland Development egyetlen tulajdonosa, a Van Den Heerik Agricola volt, amelyet 2006-ban alapított a holland illetőségű Hendrik Van Den Heerik és Huibers Van Den Heerik Neeltje Jacoba. A Farmlandot a hollandok 2015-ben alapították, de az elmúlt éveket vagy veszteséggel, vagy minimális profittal zárta. A földvásárlás pusztán beruházás volt a tulajdonsok életében.
A Farmland néhány év alatt szedte össze a több mint ezer hektárt. A 24.hu arra célozgat, hogy talán magyarországi megbízást kaptak erre, amit a földek elhelyezkedéséből vezetnek le. Ha strómanként léptek az ügyletbe, akkor a Talentis Agro ügyesen manőverezett, hiszen egy holland vásárló nem szúr szemet Romániában, földvásárláson kapott magyar céget viszont a média és a román politikusok egyaránt szétcincálnának - írják indokként.
2014-ben, amikor Magyarország szigorított a földszerzés szabályain, Románia lazított rajta. Az EU-tagállamok, az Európai Gazdasági Térség és Svájc állampolgárai, cégei szabadon vásárolhatnak termőföldet, erdőt. Egyetlen feltétel, hogy az eladó a helyi polgármesteri hivatalnál 30 napig hirdesse értékesítési szándékát, mert a román állampolgároknak, az értékesítendő föld társtulajdonosának, a szomszédos termőföld tulajdonosának és az államnak elővásárlási joga van. Mennyiségi megkötés nincs. Más országok állampolgárainak a legegyszerűbb, ha céget alapítanak, és a vállalkozáson keresztül vásárolnak. A becslések szerint Románia 13,3 millió hektárnyi termőföldjéből 5,5 millió - azaz a terület 41 százaléka - külföldiek tulajdonában van, sorolja a portál.
Ma az átlagos hektárár az említett Bihar megyében 8000-11000 euró között mozog. Mészáros Lőrinc átlagosan 6500 eurót költött egy hektárra, így a trazakció már pusztán befektetési szempontból is kitűnő, de a Talentis Agro vélhetően nem adja el a megszerzett területeket, hanem gazdálkodni fog rajta.