agrarszektor.hu • 2020. november 2. 05:00
A PrecSat Extra alkalmazás a KITE Zrt. saját fejlesztésű űrfelvétel böngészője, melynek célja, hogy egy adott gazdaság tábláin a növényállomány fenológiáját tudjuk nyomon követni, illetve a vegetációban bekövetkezett változásokat tudjuk elemezni.
A PrecSat Extra alkalmazás a KITE Zrt. saját fejlesztésű űrfelvétel böngészője, melynek célja, hogy egy adott gazdaság tábláin a növényállomány fenológiáját tudjuk nyomon követni, illetve a vegetációban bekövetkezett változásokat tudjuk elemezni.
A PrecSat Extra a PrecSat és PrecSat Pro appokban használt Landsat8, illetve Sentinel-2 űrfelvételeket 2016-ig visszamenőleg tartalmazza. Az űrfelvételek egy általunk fejlesztett letöltő robotnak köszönhetően automatikusan töltődnek le szervereinkre, majd egy - a KITE által létrehozott - modell segítségével elkészülnek az NDVI felvételek. Ezt követően - egy szintén saját fejlesztésű rendszerrel - automatikus módon elvégezzük a felhődetektálást, így jelezve, illetve kiszűrve a felhasználó számára a - vegetációelemzés szempontjából - használhatatlan felvételeket. Az alkalmazás egyik nagy előnye (összehasonlítva a PrecSat és PrecSat Pro-val), hogy nincs korlát az űrfelvételek kiválasztásának tekintetében, ugyanakkor letisztultabb böngészési- és elemzőfelülettel rendelkezik.
Bejelentkezve a PGR fiókunkba, a PrecSat Extra ikonjára kattintva megnyílik maga az alkalmazás, a táblakeresővel és az adott jogosultsághoz kötött táblák kontúrjaival.
Az adott tábla kiválasztását követően a rendszer automatikusan a területre nagyít rá. Hasonlóan a PGR térképes alkalmazásaihoz (PrecMet, PrecSat és PrecSat Pro, RTK Assistant), alaptérkép választására van lehetőség, mellyel a jobb vizualizációs lehetőségek válnak elérhetővé. A táblára való kattintást követően az app összegzi az cégcsoport-, gazdaság- és táblainformációkat, emellett megjelenik egy NDVI ikon, melyre rákattintva kezdetét veheti a vegetációelemzés. Amennyiben készült korábban termőképességi térkép (KITErkép) az adott tábláról, úgy ezt a réteget be lehet kapcsolni. A KITErkép-et a KITE precíziós szaktanácsadói készítik el térinformatikai és geostatisztikai modellek segítségével, elsősorban idősoros űrfelvételek, valamint monitoradatokból származó domborzati és tisztított hozamadatok felhasználásával. Vegetációelemzés szempontjából a KITErkép-ek segítséget nyújtanak a tábla heterogenitásának feltérképezésében, így - sokéves biomasszaadatok alapján - az átlagostól (~100-as termőképességi érték) jobb és átlag alatt teljesítő területek is pontosan lehatárolhatók. A KITErkép réteg és az ahhoz kapcsolódó jelmagyarázat ki- és bekapcsolása bármikor szabadon megtehető.
Ezt követően a Sentinel vagy a Landsat gombra kattintva történik meg NDVI felvételek kilistázása. Első lépésként az évet szükséges kiválasztani, majd a felvétel napját. Ezt követően bekapcsolhatjuk az NDVI felvételt és az RGB kompozitot (valós színes felvétel); abban az esetekben pedig, ha felhő vagy felhőárnyék érinti a táblát, akkor a felhőátfedés réteg is megjelenik és ki- és bekapcsolhatóvá válik. Mivel a felhődetektáló modell globális szinten nem ad 100%-os eredményt, ezért érdemes az RGB rasztert is bekapcsolni és megbizonyosodni a felhőmaszk eredményének helyességéről.
Miután kiválasztottuk a két időpontot, amelyek különbségét 10x10 (Sentinel űrfelvételek esetén), vagy 30x30 m-es (Landsat űrfelvételek esetén) raszterenként szeretnénk megvizsgálni, az "NDVI különbségszámítás" gombra kattintva, néhány másodperc elteltével kiszámításra kerül a különbségtérkép, ahol százalékos formában lesznek láthatóak az eredmények. Ez azt jelenti, hogy pontosan megtudhatjuk, hogy az elsőnek kiválasztott felvétel és a második felvétel között milyen irányú (pozitív vagy negatív) és milyen mértékű volt a változás. Ha az adott pixelre kattintunk, a különbség értéke számszerűen is megjelenik. A különbségtérkép a táblahatáron kívüli 30 m-es zónában is végez számításokat.
A felső menüsorban helyet kapott egy "Infó" gomb, amely a kiválasztott NDVI térképek és/vagy kiszámított különbségtérképek megjelenítését teszi lehetővé. Vagyis, ha alaptérképet választunk (pl. távérzékelt felvételről úthálózat térképre - OpenStreetMap - váltunk), akkor a korábban kiválasztott raszteres rétegek (NDVI felvétel(ek), illetve különbségtérkép) nem tűnnek el, hanem az "Infó" gombbal visszahozhatók.
Az applikáció segítségével egy adott táblán nyomon tudjuk követni a változásokat; pontosan lehatárolhatók lesznek az agrotechnológiai hibák, illetve a talaj heterogenitásából adódó foltok, amelyet visszatükröz a növényi biomassza; ezen kívül a jégkár, vadkár hatása is hatékony módon érzékelhető.
Bővebb információkért tekintse meg az alábbi videót, látogassa meg honlapunkat (pgr.hu), vagy keresse bizalommal a PGR szaktanácsadókat a következő elérhetőségeken pgr.hu/kontakt.
(X)