agrarszektor.hu • 2020. december 18. 12:15
A 2021-es és a 2022-es évben a jelenleg érvényben lévő szabályozás alapján lesz biztosítva az agrártámogatások folytonossága. Az Európai Parlament decemberi plenáris ülésén elfogadta a Közös Agrárpolitika (KAP) átmeneti időszakára vonatkozó jogszabályt. Hidvéghi Balázs, a Fidesz-KDNP EP-képviselője kiemelte, hogy magyar sikerként könyvelhető el, hogy lehetőség lesz az úgynevezett átmeneti nemzeti támogatások folytatására is, mely az állattenyésztési ágazat számára különösen fontos.
Fontos állomás ez, hiszen a mezőgazdaságban a stabilitás és a kiszámíthatóság elengedhetetlen a biztonságos termelési környezet megteremtéséhez. Ez létfontosságú a gazdatársadalom számára, hiszen sok tényező nehezíti munkájukat, elég, ha csak a koronavírus-járványra gondol az ember. Emellett az új Közös Agrárpolitika (KAP) tárgyalásai sem zárultak még le, hangsúlyozta közleményében Hidvéghi Balázs.
Szintén fontos, hogy az átmeneti időszak hossza két év lesz. Ez elegendő időt biztosít a 2023. január 1-jén hatályba lépő új uniós agrárpolitikára történő felkészüléshez, mind a termelők, mind a tagállami adminisztráció számára.
- tette hozzá Hidvéghi Balázs.
Ezen túlmenően ez a rendelet teremti meg annak az uniós szintű 8 milliárd eurós többletjuttatásnak a felhasználási kereteit, melynek kedvezményezettje a vidékfejlesztési politika. Az Új Nemzedék EU (NGEU) keretéből az összeg a koronavírus válság okozta károk enyhítését szolgálja, ösztönözve a beruházások és fejlesztések felgyorsítását a vidéki térségekben.
A Tanács várhatóan a következő napokban fogadja el a rendeletet. Ezzel zárul le a jóváhagyási folyamat, így a KAP átmeneti rendelet 2021. január 1-jével hatályba lép.