Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az idei időjárás a burgonyatermesztőknek sem kedvezett, volt ahol már szivattyúzni kellett a földekről a vizet. Ez a rengeteg mennyiségű csapadék kimossa a tápanyagokat a földből, illetve a betegségeknek is sokkal nagyobb teret enged, különösen igaz ez a föld alatt termő szántóföldi növényekre, hiszen ahol az eső összefolyik ott ezek a növények könnyen megromlanak. Mindezek mellett a betakarítást is nagyon megnehezíti a rengeteg víz, tudtuk meg Kecskés Gábortól, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács elnökétől.
Az idei év termése 350 ezer tonna körül várható, ez jóval elmarad a szükséges mennyiségtől, így hazánknak importra is szüksége lesz, és itt a következő probléma, mivel az egész Világ szenved az esőzések okozta károktól. Az import Európában szinte nyomon követhetetlen, Romániából hozzuk-visszük a termést, de a főbb import partnerekre nyugat felől kell számítani, ilyen például Belgium, Hollandia vagy Németország - mondta az elnök. Azt is elmondta, hogy a tengeren túlról történő behozatalt semmi nem indokolja, egyrészt nagyon bonyolult is lenne, mivel az EU szabályozása nagyon szigorú, illetve nincs hiány az Unióban, a tagállamok közül többen van probléma, de ez még a kontinensen belül orvosolható.
Fontos hozzátenni, hogy a termőterület sem annyi, mint az utóbbi években. Idén kevesebb mint 20000 hektáron termeltek krumplit a tavalyi 22, vagy a tavaly előtti 25 ezer hektárhoz képest. Kecskés Gábor ennek okát abban látja, hogy mikor hazánk csatlakozott az Európai Unióhoz 2004-ben, akkor megnyílt az út a nagy nyugati cégek felé, Magyarországon már csak a Chio Chips maradt meg,mint burgonyafeldolgozó. Ráadásul a minőségi elvárások is évről évre változnak, és mivel a krumpli 2004 óta vám nélkül tud érkezni hazánkba, a hazai termelők közül sokan nem tudtak versenybeszállni, így csökken a termelés.
Az OBTT elnöke még azt is hozzátette, hogy ennek a helyzetnek a hatásait még a jövő évben is meg fogjuk szenvedni, hiszen előttünk van még a téli csapadék, amely álltalában nagy belvizet hagy maga után, illetve a vetőburgonya ára is magasan, 600-700 ezer Ft/ha körül fog alakulni, így a kockázatok és a magas árak miatt félő, hogy sokan nem mernek majd belekezdeni a termelésbe.
Bár a termőterület nagyságában nincs szembetűnő változás az előző évhez képest, a termésátlag mégis más volt 2009-ben, hiszen amíg idén az is kétes, hogy eléri a 17,5 tonna/hektárt, addig tavaly ugyan ez a szám 24,3 t/ha volt. Hozzá kell tenni, hogy a KSH adatai alapján a tavalyi év termésátlaga az egyik legjobb volt az évtizedben.
Ennek köszönhetően a burgonya termelői árában 42,6 százalékos növekedés következett be. Nem marad el ettől a piaci ár sem, közel kétszer olyan magasra várható a krumpli ára, mint tavaly.
Érdemes megnézni, hogyan alakultak a termelői-piaci átlagárak az elmúlt években, tavaly például 114,7 Ft/kg volt ez az átlag, idén ez a legjobb esetben is 115 Ft/kg lenne, de ennél inkább többre kell számítani.