2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Távol-keleti növényvédő szerek: óvatosan velük!

agrarszektor.hu
Több szakmai szervezet és állami hatóság fogott össze az illegális növényvédő szerek forgalmának visszaszorítására Magyarországon - mondta Kárpátiné Győrffy Katalin, a Növényorvosi Kamara elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Magyarországon a növényvédő szerek forgalma éves szinten eléri az 55-60 milliárd forintot, az illegális szerek forgalma ennek mintegy 2 százaléka - mondta el Jordán László, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal elnökhelyettese, országos növényvédelmi főfelügyelő.

Az unióban 5-6 százalékra becsülik az ilyen, nem engedélyezett növényvédő szerek használatát, a környező országokban pedig a magyarnál lényegesen rosszabb a helyzet, átlagosan 20 százalékos az illegális szerek forgalma - tette hozzá Kárpátiné Győrffy Katalin.

Az illegális, és a feketén forgalomba hozott növényvédő szerek azért veszélyesek, mivel nem garantált összetételűek, ezért nem mindig azok a hatóanyagok szerepelnek a vegyszerben, amelyek az adott növényvédelmi munkához szükségesek volnának. Ez pedig veszélyes lehet nem csak a felhasználókra, hanem a fogyasztókra nézve is - közölte Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke. Ezért szükséges az illegális szerek használatának visszaszorítása. Hozzátette: legtöbben azért vásárolják a gazdálkodók közül ezeket a nem ellenőrzött helyről származó készítményeket, mert úgy vélik, jobban járnak anyagilag. Ám a használatot követően lehet, hogy a kár több százezer forintos, akár milliós nagyságrendű is lehet.
Az MTI kérdésére válaszolva Kárpátiné Győrffy Katalin arról beszélt, hogy a növényvédőszer-forgalom éves szintje más becslések szerint elérheti akár a 70-90 milliárd forintot is. Hozzátette: Magyarországon évente mintegy 23-24 ezer tonna növényvédő szert használnak fel.

Az MGSZH elnökhelyettese megjegyezte, hogy a növényvédőszer-forgalom csökkenő mértékű, és nem a felhasznált mennyiség a döntő, hanem, hogy milyen hatóanyag mennyiséget használnak a gazdálkodók egy-egy munkafázis elvégzése során. Példaként említette, hogy évekkel ezelőtt a talajfertőtlenítéshez hektáronként még mintegy 35 kilogrammnyi vegyszert kellett felhasználni, ugyanakkor ma már vannak olyan munkák, ahol grammnyi mennyiségeket használnak egy hektáron a növényi kultúra megvédésére bizonyos kártevők, kórokozók ellen.

Újságírói kérdésre válaszolva Sárközi Alexandra, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal őrnagya arról beszélt, hogy az illegális növényvédő szerek általában a Távol-Keletről kerülnek Magyarországra és rendkívül nehéz azokat azonosítani, mert sokszor megtévesztő módon hozzák be azokat az országba és csak szakértők igénybevételével lehet hatékonyan küzdeni a feketekereskedelem, forgalmazás és az illegálisan behozott növényvédő szerek ellen.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?