Óriási veszély az egészségünkre: terjednek a hamis növényvédő szerek!

agrarszektor.hu
Évente bő egymilliárd forint értékű hamisított, vagy illegális növényvédő szer kereskedelméről szereznek tudomást a szakértők Magyarországon. Ez a piac 2 százalékát teszi ki, de ez csak a jéghegy csúcsa! Ez óriási veszélyeket rejthet egészségünkre éppúgy, mint a növényzetre - olvasható abban az összeállításban, melyet öt szakmai szervezet fogalmazott meg - olvasható a Magyar Agrárkamara ennek lényegét összefogó közleményben.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Az Európai Növényvédőszer-gyártók Szövetsége (ECPA) felmérése szerint az Európai Unióban 5-7 százalékra, Magyarországon 2 százalékra tehető a hamisított és illegálisan forgalmazott növényvédő szer aránya. Ez a 27 tagországban 360-510 millió eurót tesz ki, nálunk 1,-1,2 milliárd forintra becsülik. A hazai piac nagysága 55-60 milliárd forint.

A hamisított és illegális növényvédő szerek mind Európában, mind pedig Magyarországon egyre nagyobb veszélyt jelentenek az emberek egészségére és a természeti környezetre egyaránt. Hazánkban az elmúlt években a szántóföldi és kertészeti növénytermesztők több növényvédelmi problémával szembesültek, amelyek nem teljes mértékben tudhatók be a rendkívüli időjárásnak és termesztés-technológiai hiányosságoknak. Illegális növényvédő szerek kerültek forgalomba, több hamis szállítmányt sikerült felderíteni. Ezek a jelenségek felerősítik a nyomonkövethetőség és az ellenőrzés fontosságát. Szakmai együttműködésre, valamint a termelők és a fogyasztók tájékoztatására van szükség, már a növényvédelmi szezon elején. Ezért fogott össze a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSZH), a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a Növényvédőszer- és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesülete (NMKSZE), valamint a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége (NSZ). Céljuk, hogy a hamisított és illegális növényvédő szerek kockázatairól az érintett mezőgazdasági termelők és fogyasztók minél szélesebb körű tájékoztatásban részesüljenek.

A magyarországi 2 százalékos adat ugyanis csak a felderített esetekre vonatkozik, vagyis csak a jéghegy csúcsát látjuk. Ráadásul az illegálisan behozott és hamisított termékek mennyisége évről-évre nő, és ez egyre nagyobb kockázatot jelent a termelőknek és a fogyasztóknak is. Nem túlzás azt állítani, hogy 100 permetezésből két esetben biztosan nem az a szer kerül ki a környezetbe, mint amelyet a gazdálkodó gondolt. Az illegális és hamisított termékek tartalmazhatnak toxikus szennyeződéseket, amelyek károsak a környezetre, és a bizonytalan szermaradékokon keresztül a fogyasztókra is. A növényvédő szerek adalékai között lehet olyan anyag is, amelynek az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatását még nem vizsgálták. Több tétel bevizsgálása bebizonyította, hogy az illegális és hamisított szerek között az EU-ban betiltott anyagok is vannak. Sok ismeretlen összetételű anyag érkezik elsősorban Kínából, Indiából és más országokból Európába, ahol növényvédő szerré formálják és kétes kereskedelmi csatornákon keresztül forgalmazzák azokat.

A hamisított és illegális növényvédő szerek használatának veszélyei a következők:

  • a hamisított termékek ismeretlen toxikus anyagai az élelmiszerláncba kerülve károsíthatják az ember egészségét
  • veszélyezteti a mezőgazdaságban dolgozókat
  • veszélyezteti a mezőgazdasági termény szermaradék-mentességét és így az értékesítését
  • veszélyes a környezetre, mert ismeretlen toxinok szennyezhetik a vizeket, a talajt
  • veszélyes a termesztett kultúrnövényre, mert terméscsökkenést vagy rossz termésminőséget okoz.
  • sérülnek a szabadalom- és védjegyjogok, a fejlesztők, kutatók bevételei, csökken az agrárium versenyképessége
  • negatívan hat a növényvédő szerek és a növényvédő szereket használó termelők társadalmi megítélésére.

Mit tehetnek a termelők?

Ellenőrzött helyről vásárolnak. Növényvédő szer csak engedéllyel rendelkező üzletben árusítható - piacon, mozgóárusnál, "kéz alatt", csomagküldő szolgálaton keresztül nem! Feltűnően olcsó ajánlat már magáért beszél, gyanús lehet, ha az eladó nem kéri, ellenőrzi a vásárlási engedélyt vagy a növényorvosi vényt. (Érdemes megkérdezni a gazdabolti eladót, ki szállította neki a növényvédő szert.) A gazdálkodó gyanú esetén (hatástalanság, stb.) kérje ki egy növényvédő szakmérnök tanácsát, és egyúttal jelentse be az esetet az illetékes növényvédelmi hatóságnál! - figyelmeztet a Magyar Agrárkamara.

További információt a GOSZ honlapján lehet a www.gabonatermesztok.hu internetes címen találni.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?