Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!
Az EP első olvasatban fogadta el a francia liberális Corinne Lepage jelentését a génmódosított növények köztermesztéséről, amellyel lényegében támogatja az Európai Bizottság kezdeményezését a köztermesztés tilalmának tagállami meghatározásáról - írja a BruxInfo.
A javaslat lényege, hogy a jövőben már ne az EB ítélhesse meg, hogy mely növényfajtákat lehet termeszteni az EU-ban, és melyeket nem, hanem a tagállamok szabadon dönthessék el, hogy a területükön lehet-e termeszteni genetikailag módosított szerkezetű növényeket, avagy sem. A Bizottság kikötötte, hogy a tagországok nem hivatkozhatnának egészségügyi és környezetvédelmi indokokra a tiltáskor vagy korlátozáskor.
Az Európai Parlament az elfogadott jelentésében azt javasolta, hogy a tagországok legalább környezetvédelmi indokokra hivatkozhassanak. Ilyen indokok lehetnének az EP szerint a növényvédő szerekkel szembeni ellenállóképesség, a biológiai sokféleség megőrzése, vagy a megfelelő adatok hiánya azzal kapcsolatban, hogy a génmódosított növények termesztésének milyen negatív következményei lehetnek a környezetre.
Corinne Lepage Strasbourgban azt mondta, ha a GMO-t majdan tiltó tagországok hivatkozhatnának a klasszikus környezetkárosító okokra, könnyebben érvelhetnének a Kereskedelmi Világszervezettel folytatandó esetleges vitában, félő ugyanis, hogy a WTO azonnal szabályellenesnek minősítené a GMO köztermesztésének tiltását.
A jogszabály vitája a Tanácsban folytatódik.