Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A mezőgazdaságban nem új keletűek a légi járművek, hiszen pl. permetezési céllal régóta használnak repülőgépeket és helikoptereket is. Ezeket rendre lajstromozott, bejegyzett gépek, amiket szakszolgálati engedéllyel rendelkező pilóták vezetnek, amik a bérleti díjaikban is meglátszanak. A drónók megjelenésével, elterjedésével - és egyre alacsonyabb árával - azonban sokak előtt megnyílt a lehetőség, hogy bizonyos tevékenységeket a levegőből végezzenek. Csakhogy ennek a szabályozása még nem teljesen kiforrott sem Magyarországon, sem máshol a világon. De nem sokáig, csak 2016 őszéig kell várni!
Mint az életben oly sokszor, most is a versenysport kellett ahhoz, hogy egy sokáig mostohaként kezelt szegmens, terület szabályozása megkezdődjön, felgyorsuljon. Április elején Velencén lesz az első FPV (First Person View - Első szám, első személy nézőpontú), de minden szempontból legális drónverseny Magyarországon, és ennek apropóján találkozott az agrászektor.hu a Nemzeti Közlekedési Hatóság elnökhelyettesével, Farkas Andrással, aki nem mellesleg a Légügyi Hivatal vezetője is egy személyben. Tőle származnak azok az információk, amik szerint az ősz folyamán várható a magyarországi drónhasználat szabályozásának megszületése. A Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal együtt - és szakmai szervezeteket is bevonva - egy olyan szabályozás megalkotásán dolgoznak, ami a lehető legegyszerűbbé - kezdetben gyors engedélyezési, a későbbiekben bejelentési eljárással - teszi a drónok használatát.
A mezőgazdasági felhasználáshoz is szükség lesz felelősségbiztosítás megkötésére - melynek ajánlatain a biztosító társaságok már dolgoznak -, de ezen és az online felületen történő engedélykérésen/bejelentésen kívül más akadálya nem lesz a terület megfigyelésének, talajszondák adatainak légi begyűjtésének, az állatállomány megszámlálásának, stb.
Elmondása szerint az engedély megadásra is rövid, a tervek szerint egy napos határidővel reagál majd a hivatal, ami a drónok hírügynökségi, illetve médiában történő ad-hoc használatához sok, de pl. mezőgazdasági feladatok ellátáshoz már kellően rövid.