GPS kontra optikai vezérlés (videók)

Agrárszektor
Az optikai érzékelők annyit fejlődtek az utóbbi 8-10 évben, mint a mobiltelefonok, és bár a GPS-szes megoldások sokrétűbb alkalmazást tesznek lehetővé, még mindig vannak olyan helyzetek, amikor nélkülözhetetlenek. A gerendely pár centis elmozdulásait nem lehet égi jelekkel korrigálni, még földi pontosítással sem. A növény elméleti helye pedig nem biztos, hogy azonos a ténylegessel.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

"Nem fognak a fiúk kormányt, az ciki a mai világban" - hangzik el az ország egyik eldugott pontján, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Mióta a robotpilóták teret hódítottak, azaz mintegy 8 éve, egyre kényelmesebben üldögélnek a vezetők a traktorfülkében. Persze hátra tekeredni még így is sokat kell. Igaz ugyan, hogy az RTK-jelek révén a traktor és a sorközművelő is egészen jól egy nyomon tartható, de probléma bármikor adódhat, amire a gépkezelőnek reagálnia kell.

Speciális helyzet a domboldalak szintben művelése, amikor egy vontatott eszköz, de maga a traktor is le-lecsúszik, elmozdul a sorköz középvonalából. Ilyenkor nincs az a korrigált műholdas jel, amelyik a soroktól pontosan azonos távolságban tudná tartani a gépet - magyaráz Borsiczky István, a Tomelilla Kft. ügyvezetője. Ilyenkor a munkaeszközön elhelyezett optikai szenzor irányítja vissza a gerendelyt a helyes nyomvonalra.

"Olyannyira pontos a rendszer, hogy síkon 4-5 centi távolságot tud tartani a kapák és a kukorica között"

- állítja a szakember, hozzátéve: "Nincs hozzá szükség semmilyen műholdjelre, anélkül is tökéletesen működik." A szenzor kézenfekvő előnye, hogy nem a sor elméleti helyéről tájékoztatja a munkagépet, hanem arról, amit az adott pillanatban ténylegesen érzékel. Éppen ezért akár egyetlen tő körbekapálását is vezérelheti.

Bűdi Károly, az alsódobszai gazdaság vezetője viszont megszállottan GPS-párti. Leginkább azért, mert a földi RTK-állomásokkal korrigált műholdjelek bármikor visszavezetik a traktort a korábban elvetett - esetleg még kis sem kelt - sorokra. Magyarán nem kell hozzá zöld növényzet, hogy a munkagép bevethető legyen, sőt világosság sem kell hozzá. "Én szívesen dolgozom este vagy éjjel, permetezésre például jellemzően ekkor a legjobb az idő. Márpedig az optikai szenzor sem a sötétet, sem a port, sem a párát nem kezeli jól. A víznyomástól vagy tápanyaghiánytól sárgább növényzetet sem tekinti sornak" - vélekedik a gazda. Ugyanakkor elismeri, hogy 8-10 centinél nem merné közelebb vinni a kapát a kukoricához.

Így néz ki egy GPS-vezérelte zöldborsókapálás:

Borsiczky István szerint csak kalibráció kérdése a színtartomány megfelelő érzékelése, de az éjszakai munkát ő sem javasolja. Nem mintha a reflektorok nem lennének elegek a növény felismeréséhez, de a gépkezelő látótere erősen lecsökken. A lámpákkal bevilágított munkaterület nem elég nagy ahhoz, hogy hiba esetén észrevegye, ha az egyik kapafej eltömődik vagy felszed valami akadályt, és kiüti a mellette lévő sort. A fényben úszó por pedig valóban ködszerű falat tud képezni a szenzorok előtt - egyszóval optikai érzékelőkkel a nappali munka javasolt. Hozzáteszi: nincs értelme a kétféle vezérlést versenyeztetni egymással, inkább egymás hasznos kisegítőjeként kell értelmezni ezeket.

Optikai szenzoros vezérlés működés közben. Szinte a növény tövét súrolja a forgókapa:

Összefoglalva:

  • Mindkét vezérlés működik önmagában is, de a leghatékonyabb nyomvonalon tartást együtt biztosítják.
  • Az optikai jelek műhold nélkül is akár 5 centi távolságban tartják a munkagépet a sortól, viszont csak zöld állományban működnek.
  • A GPS-vezérlés a nap és a fenológia bármely szakában nyomvonalon tartja a munkagépet, de a kapa 8-10 centi távolságnál nem vihető közelebb a növényhez.
  • Domboldalon a munkagép olyan mértékben elmozdulhat a traktor mögött, hogy a GPS-es nyomon tartást mindenképpen érdemes egy optikai ellenőrzéssel kiegészíteni a munkaeszközön.

És végül: mindkét technológia drága. Egy hagyományos, nyugati relációjú, azonos teljesítményű traktor vagy munkaeszköz fele-harmadannyiba kerül, mint egy precíz munkavégzésre alkalmas gép, irányítsa bár műholdjel vagy optikai szenzor. Kárpótolja a beszerzési árukat a jó minőségben, gyorsan elvégzett munka, ami a gépkezelőt sem terheli meg. Az átfedésmentes permetezés vagy a pontosabb gyomirtás révén többletbevételt is generálnak a precíz technológiák. Ám a legfontosabb, hogy a gazdaság vezetőjének legyen egy terve arról, hogy az elkövetkező 5-10 évben milyen irányban szeretné fejleszteni a gazdaságát, és folyamatosan keresse hozzá azokat az egyedi megoldásokat, amelyek működhetnek nála.

Egyenesnek látszik ez a szójasor? Figyelje meg a munkahenger oldalirányú elmozdulásait!

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. november 24. 14:02