Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A térségben a szintkülönbségek és a vadak okozzák a legtöbb fejfájást a gazdáknak. Az állattartás hagyományosan erős ezeken az alapvetően takarmánytermelésre szolgáló földeken. Az olykor köves, barna erdőtalajok erős gépeket követelnek, a 10-17 százalékos lejtőn pedig kis munkaszélességű eszközzel is próbára tesszük a traktort vagy a kombájnt.
"Ez egy HillMaster-es John Deere T670i-as arató-cséplő, a legnagyobb ládás kombájn a márkájában. 430 lóerő van benne. Korábban egy 400 hektáros sertéstenyésztőé volt Angliában, mindössze 1000 munkaórát rakott bele 5 év alatt. Kitűnő állapotban van" - mutatja Bálint Imre a frissen munkába állt gépet. Mivel a környékbeli állattartóknak fontos a jó minőségű szalma, ezért az axiáldobos változatot kizárta a vásárláskor. Fontos kritérium volt az önszintező rendszer is, hiszen erős dőlési szögű lejtőkön is termelnek itt kalászost. Ezzel a technikával csökkenthető a szórás és emelhető a betakarítási sebesség. A közel 8 méteres adapter is szépen követi a domboldal hajlását.
"Amit eddig vágtunk, annak a búzának jó volt a minősége, de mennyiségre kevesebb lett az átlagnál. A környékben 60-65 mázsa az elvárt hozam hektáronként, de idén csak 45-60 mázsa termett. Ez nem volt egy jó évjárat" - osztja meg tapasztalatait Bálint Imre. Majd hozzáteszi, hogy a kombájn intelligens, az automata kormányzás és az autoharvest rendszer mellett képes a hozammérésre, hozamtérkép-készítésre is. Reményei szerint a saját gazdaságában is tudja majd hasznosítani: differenciált tőszámű vetést és tápanyag-kijuttatást szeretne megvalósítani az adatok alapján.
"Persze még nem általános az ennyire kifinomult a gazdálkodás. A legtöbb gazda csak vadkárok bizonyítására használja a hozamtérképet, ezt a vadásztársaságok többnyire szó nélkül elfogadják. A gépkezelők többsége még megrémül a fülke monitorai láttán. Én szeretek aratni, szívesen szállok be magam a kabinba" - vallja be a gazdaságvezető, és ezzel a lendülettel fel is lép a kombájnra.
Íme, így dolgozik a 430 lóerős, Hillmaster-es JD kombájn: