Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója szerint amíg korábban a megjelenő pályázatokhoz igazították a gazdálkodók a gépbeszerzéseiket, ma már nem ez motiválja őket. Nemcsak azért, mert jelenleg nincs ilyen lehetőség, hanem mert lényegesen megváltoztak a termelés közgazdasági és természeti feltételei. A vezérigazgató úgy látja, a gazdák ma már jóval hamarabb lecserélnek egy gépet. Fontos, hogy a traktor képes legyen a precíz helyzetmeghatározásra és az automata kormányzásra, valamint a hozzá kapcsolódó gépparknak is okosnak kell lennie. Nagy az igény a pontos, helyspecifikus anyagkijuttatásra képes vetőgépekre, műtrágyaszórókra vagy permetezőkre is.
- magyarázta Szabó Levente.
Gépcserék esetén a KITE Zrt. beszámítja a használt gépet, de elfogad terményfedezetet is, továbbá hosszú lejáratú hitelekkel és lízingkonstrukciókkal is segíti a gépvásárlást. A díjtámogatás ellenére a lízing még mindig kevésbé népszerű, mint a hitel, hiszen ma a hitelkamatok is rendkívül alacsonyak. Szabó Levente elmondta, hogy a maga részéről a nyílt végű lízinget tartja a legokosabb megoldásnak. Az ember öt évig bérel egy gépet, aztán visszaviszi a forgalmazóhoz, ahol a maradványértékkel be tud fizetni egy újabbra.
Nemcsak a gépek életkora és technikai felszereltsége javul, hanem a teljesítményük is. Ez utóbbi nem annyira a birtokkoncentráció, mint a klímaváltozás következménye, mutatott rá a szakember. Ugyanis egyre szűkebb az az időablak, ami alatt végrehajtható egy-egy művelet. Ha öt napunk van a permetezésre, de ebből kettőn esik, a harmadikon fúj a szél, a negyediken meg vizes a föld, akkor csak egy napunk marad arra, hogy lepermetezzünk több száz hektárt. És ez az időszűke gyakorlatilag minden műveletre igaz, a talajmunkáktól kezdve a vetésen át a betakarításig. Ebben a helyzetben csak a nagy területteljesítményű gépek menthetik meg a gazdálkodót.
Az idei év időjárási szempontból kegyesebb volt a tavalyinál, noha most is kihirdették az aszályhelyzetet. A terményárak egészen elfogadhatóan alakultak, és a legtöbb gazdaság jó eredménnyel zárta a szezont. A forint ugyan sokáig gyengélkedett, ami drágította az importtermékeket, de legalább nem ugrált kiszámíthatatlanul, és a termelés eredményéből az árfolyamváltozást ki lehetett gazdálkodni. A gazdasági környezet általában véve stabil, alacsonyak a kamatok, így minden adott a fejlesztésekhez.
Problémát jelent azonban a modern gépekhez megfelelő munkaerőt találni. A gyors és digitális adatokra épülő munkavégzés azzal jár, hogy kevesebb, de képzettebb gépkezelőre van szükség. Szabó Levente szerint a szakképző intézmények képesek ilyen munkaerőt kibocsátani, és a duális képzés keretében a KITE-nek is sok diákkal van szoros kapcsolata. A kérdés inkább az, megtarthatóak-e ezek a gyerekek a mezőgazdaságban.
- jegyezte meg a cégvezető. A KITE saját képzési rendszerében két év alatt sajátítják el a tanulók a géptípusok egyes hibáinak elhárítását. Ahogy Szabó Levente fogalmazott, ma már csak egy laptop, valamint komoly IT- és angoltudás kell a hiba diagnosztizálásához. Nagyon sok a gépekben az elektronika, de ezek az emberek hasznára is vannak. Az okoseszközök már önmaguk figyelésére is képesek, előre jelzik, hogy az adott üzemeltetési feltételek mellett hány üzemóra múlva várható egyik vagy másik alkatrész elhasználódása. Ezekre a cserékre, javításokra így előre fel lehet készülni, és ütemezetten, lehetőleg szezonon kívül elvégezni.
Szabó Levente nem sok olyan pontot lát, ami veszélyeztetheti a KITE Zrt. sikerét, és ezt leginkább annak tudja be, hogy maguk a gazdák is egyre hatékonyabban, jövedelmezőbben gazdálkodnak. Van persze egy-két dolog, ami aggasztja. Ahogy a gazdák, úgy a cég is aggódik a szerkivonások miatt. Úgy néz ki, hogy hamarosan egyetlen hatóanyag sem áll majd a termelők rendelkezésére a napraforgó állományszárítására, ami komoly problémákat hozhat. A gombaölő szerek egy része is eltűnt, ami rontja a gazdálkodás eredményességét, hiszen emiatt sok esetben drágább vagy éppen alacsonyabb hatásfokú készítményekhez nyúlniuk a termelőknek.
- mondta Szabó Levente. A vezérigazgató úgy vélte, a sokszor reménytelennek beállított generációváltás miatt sem kell nagyon aggódni, a jól működő gazdaságokban a cégvezetők megtalálják az utódaikat, akik a modern eszközök nagyobb arányú használatával még versenyképesebb termelést hoznak majd a vállalkozások életébe. A cégvezető kiemelte, hogy érezhetően megnőtt az igény a döntéstámogató rendszerek használatára is. A fiatalok jobban hisznek a számoknak, mint a szemüknek. A komplex, digitális alapokon nyugvó termesztéstechnológiai modellek segítségével a termelőknek még szélesebb körű rálátásuk lesz a termelési folyamatra, pontosabb képet kaphatnak arról, hogyan gazdálkodnak. Éppen ezért a KITE is elmozdult abba az irányba, hogy létrehozzon egy olyan IT-rendszert, amely segíti a döntések meghozatalát és a precízebb gazdálkodást. Ezt tavasszal tárják majd a nagyközönség elé, mondta Szabó Levente.
A cikk nyomtatott formában az Agrárszektor "Az 50 legbefolyásosabb személy a magyar agráriumban" című kiadványában jelent meg.