MTI • 2020. március 22. 11:45
Több mint 180 milliárd forint értékben vásároltak a vállalkozások új mezőgazdasági gépet tavaly, azaz 3%-kal költöttek többet a megelőző évinél, alkatrészekre pedig 7%-kal többet, mintegy 55,6 milliárd forintot fordítottak az agrárágazatban, derült ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) felméréséből, amely 157 mezőgép-forgalmazó és -gyártó eladási jelentése alapján készült.
A jelentés szerint a gazdálkodók továbbra is az erőgépek beszerzésére költötték a legtöbbet, ez adja a mezőgazdasági gépberuházás összértékének 56%-át. A teljes értékesítésen belül a traktorok 34%-os, a gabonakombájnok 12%-os arányt képviseltek. Tavaly több mint 3000 új traktort értékesítettek 61 milliárd forint értékben.
A gabonakombájn-piac 3%-kal maradt el 2019-ben az egy évvel korábbitól. Tavaly 254 új aratócséplő gép került a gazdaságokba az egy évvel korábbi 262-vel szemben. Az eladások összes értéke elérte a 20,8 milliárd forintot, tette hozzá a NAIK AKI.
Tavaly többek között mintegy 10-10 milliárd forintot költöttek vető- és ültetőgépekre, valamint növényvédő és -ápoló gépekre, több mint 13 milliárd forintot rakodókra. Szállító járművekre 7,2 milliárd forintot, öntözőgépekre 4,6 milliárd forintot, terményszárítókra 2 milliárd forintot, egyéb mezőgazdasági gépekre pedig 4,8 milliárd forintot költöttek az agrárcégek.
A jelentés alapján a magyar mezőgéppiac koncentráltságát mutatja, hogy a végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gépértékesítés 66%-át 10 cég adta tavaly. Közülük a három legnagyobb agrárgép-kereskedő az összes magyarországi mezőgépeladás 51%-át bonyolította 2019-ben, ez 2 százalékponttal több az egy évvel korábbi részesedésükhöz képest. Kitértek arra is a jelentésben, hogy a beruházások növekedését a kedvező hitel-és lízingkonstrukciók is segítették. A Magyar Lízingszövetség közleménye szerint 2019-ben újabb rekordot ért el a mezőgazdasági gépek finanszírozása. A mezőgazdasági gépekhez köthető finanszírozott összeg 26%-kal 103 milliárd forintra nőtt 2019-ben, ezzel a járművek után a mezőgazdasági gépek jelentik a legnagyobb piacot a lízingcégeknek. A forgalmazók és a gyártók tapasztalatai szerint a vevők jelentős része bankhitel segítségével vásárol gépet. A legkedveltebb forrás a jegybank kedvezményes hitelprogramja volt, a legtöbben a 2019 januárjában indított növekedési hitelprogram (nhp) fix keretében elérhető konstrukciót vették igénybe új és használt gépek beszerzéséhez, év végére a lízingnél is elérhetővé vált a kamattámogatás, olvasható az elemzésben.