Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Egyértelmű, hogy az utóbbi évek szerencsés időszaknak bizonyultak a gépértékesítés szempontjából. Kedvező finanszírozási konstrukciók voltak, sokáig alacsony kamatok jellemezték a piacot. Ezek társultak a kedvező piaci viszonyok, jó terméshozamokkal, jó terményárakkal, valamint a pályázatokkal
- értékelte az elmúlt évek üzleti környezetét az Agrárszektornak Virág István, az Agrotec Magyarország Kft. precíziós gazdálkodási termékmenedzsere. Hozzátette: ennek révén egy jó gépforgalmazási időszakon van túl a piac.
Megváltozott piaci környezet
Most gyakorlatilag minden a visszájára fordult, kedvezőtlen a kamatkörnyezet, nem tesz jót a piacnak az sem, hogy nincsenek aktuális pályázatok, és kedvezőtlenek a terményárak is. Tehát elmondhatjuk, hogy homlokegyenest ellenkező helyzet van, mint a tavalyi évben.
Azt gondolom, hogy minden értékesítő, a piac egészen ilyen szempontból egy kicsit nehéz helyzetbe került, és sok bizonytalanság övezi az elkövetkező időszakot.”
Ennek ellenére a szereplők bíznak a jó terményhozamokban, amelyek ugyan a korábbi várakozásokkal ellentétben nem lesznek kiemelkedőek, de nem számítanak kifejezetten rossznak. Egyelőre nem világos ugyanakkor az, hogy a terményárak milyen irányt vesznek, igaz, van esély rá, hogy a nemzetközi gabonakereskedelmi bizonytalanságok miatt újra emelkedő pályára állnak. A magasabb ár, a termelők nagyobb árbevétele természetesen kedvezően hatna a gépértékesítési piacra is.
Az ágazati szereplők bíznak abban is, hogy hamarosan lesznek újabb pályázatok, amely szintén lendületet adhat a gépforgalmazásnak.
„A jövő talán nem olyan lehangoló, mint amilyen most a jelen, igaz, sok még a bizonytalanság” – fogalmazott Virág István.
A költségeken fogni kell
Ebben a helyzetben ugyanakkor még inkább felértékelődik a precíziós technológia, amely hatékony választ tud adni a termelékenység növelését célzó igényekre, és a költségkímélő gazdálkodás elvárására is
– vélekedett.
A precíziós technológia terjedése a pályázatok előtti időszakban is egy kifejezetten szignifikánsan emelkedő terület volt a gépértékesítés egészében, az ilyen rendszerek terjedése évről-évre rekordot döntött Magyarországon is – hangsúlyozta az Agrotec szakembere.
Nem véletlen, hiszen ezekkel a technológiákkal nemcsak az inputanyagok kihelyezését lehet megtakarítani, egyben gazdaságosabb munkavégzést is tett lehetővé és az időközben megérkező pályázati lehetőségek is kedveztek ezek terjedésének. Az inputárak jelenleg csökkennek, de többéves összehasonlításban továbbra is nagyon magasak, arra pedig nem lehet számítani, hogy a néhány évvel ezelőtti szintre esnek vissza.
Azt gondolom, hogy az inputanyagok aránya a kiadások szerkezetében továbbra is magas lesz. Tehát nagyon fontos kérdés marad az, hogy mennyire tudjuk ezeket optimálisan felhasználni, és ebben a precíziós technológia egyértelműen egy óriási lehetőséget jelent.
A kompatibilitás is megoldható
Persze a technológia terjedésében lényeges hátráltató tényezőt jelent az egyes, eltérő fejlesztésű rendszerek összehangolhatósága, a kompatibilitás is. Virág István felhívta a figyelmet arra a közelmúltban érkezett a hírre, amely szerint az Agrotec Magyarország Kft. tagja lett a Trimble Agriculture hivatalos forgalmazói hálózatának. A megállapodásnak köszönhetően a vegyes flottával rendelkező gazdaságok számára is kínálják a Trimble mezőgazdasági automatizálással kapcsolatos megoldásait, ezek a könnyen alkalmazható rendszerek lehetővé teszik a precíziós munkavégzést mind az új beszerzésű, mind a már meglévő mezőgazdasági gépek számára.
Kevés olyan partner létezik, akinek csak egyfajta márkából lenne a gépparkja felépítve, a legtöbb esetben vegyes a géppark. Jellemző, hogy a kombájn egyféle gyártmány, a traktor egy másik, amelyet aztán egy újgenerációs munkagéppel kellene összehangolni. Ez mind olyan kihívást jelent, amivel a gyárilag szerelt rendszerek nem mindig tudnak megbirkózni.
A Trimble pedig egy kifejezetten márkafüggetlen, vegyes gépflottákra adaptált mezőgazdasági márka nagyon jó kompatibilitási megoldásokkal, kiemelkedően az ISOBUS alapú megoldások tekintetében, ami nagyon fontos lett a munkagépekkel kapcsolatban. Ezért azt gondolom, hogy ez egy kifejezetten jó lehetőség a partnereknek abban, hogy összehangolják a flottájukat az egyre fontosabb és eredményesebb precíziós elvek érvényesítése mellett” – tette hozzá Virág István.