Májusban ismét AgroFood 2025 és AgroFuture 2025 konferencia!
Május 20-án a hazai élelmiszeripart érintő legfontosabb témák lesznek terítéken a Portfolio AgroFood 2025 konferencián, május 21-én a Portfolio AgroFuture 2025 konferencián pedig a mezőgazdasági fenntarthatóság és innováció lesz kulcsszerepben.
AGROBÉRLETTEL most az egyik konferenciára 50% kedvezménnyel regisztrálhat!
Mezőgazdasági termelők és fiatal gazdák fix 30 000 Ft-ért regisztrálhatnak!
NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!
Az előző évek pályázati kiírásainak és kedvező finanszírozási környezetének köszönhetően az ágazat szereplői közül sokan 3-5 évre előre betervezett beruházásokat hajtottak végre. 2023 második negyedévétől azonban recesszió lépett fel, hiszen a gabonapiaci helyzet, a megnövekedett gépárak, a szűkülő finanszírozási lehetőségek és a pályázatok kifutása mind óvatosabb döntésekre kényszerítették a gazdákat.
Az Agrárközgazdasági Intézet mezőgazdasági gépek forgalmáról szóló legutóbbi jelentése szerint a fenti hatások miatt a gépeladás 2023-ban 25 százalékkal csökkent, 2024-ben pedig a piac még ennél is tovább zsugorodott, így márciusban már 56 százalékos visszaesést lehetett tapasztalni az egy évvel korábbihoz képest.
A jelentés szerint az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 135,2 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024. januárja és szeptembere között, ami 41 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól.
Mint azt Kelemen Gábor, a Navik Agri Kft. ügyvezetője a 43. AGROmashEXPO-n az Agrárszektornak elmondta, a tavalyi évi jelentős visszaesés miatt az értékesítő kollégák bérezése is visszaesett, melynek következtében több igen speciális tudással rendelkező, kiváló szakember hagyta el a szakmát. Emiatt a tavalyi évet vállalatuk is kevesebb értékesítővel oldotta meg, ez azonban elegendőnek bizonyult, hiszen a feladataik többnyire a kapcsolattartásra redukálódtak.
A gépforgalmazás fekete évét több vállalat úgy vészelte át, hogy fokozott figyelmet fordítottak a szolgáltatásokra és szervizelésre, hiszen rendkívül fontos volt, hogy a gazdák üzemképes állapotban tartsák gépeiket. A Navik Agri Kft. a Navik Group részeként, a több tevékenységnek köszönhetően talpon tudott maradni, sok más piaci szereplővel ellentétben.
Annyira hatalmassá nőtte ki magát a pályázati függőség, hogy kimondhatjuk: ha nincs pályázat, nincs gépértékesítés. Érdeklődés volt eddig is, de azt látjuk, hogy ha a KAP pályázatok ténylegesen kiírásra kerülnek, az ad majd a gazdálkodóknak olyan bátorságot, ami alapján ténylegesen elkezdenek vásárolni. Addig is a kollégáim azon dolgoznak, hogy minél több ajánlatot készítsenek az ültetvényes gazdálkodók részére, hogy egy nyertes pályázat esetén az érdeklődő ténylegesen meg is rendelje a terméket
– mondta el az Agrárszektornak Kelemen Gábor.
A kivárás tehát továbbra is komoly kihívások elé állítja a gépforgalmazókat, miközben a beruházási kedvet a jövőben is jelentősen befolyásolhatja a terményárak ingadozása, a valutaárfolyamok változása és a gazdasági környezet kiszámíthatatlansága.