
Viharos sebességgel változik a klíma: mi lesz így a magyar mezőgazdasággal?
Megoldhatatlan feladványnak tűnik az alkalmazkodás, az egyértelműnek tűnő válaszok gyakorlati megvalósítása nem egyszerű.
A gabonazsizsik a rovarok osztályának bogarak rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak alrendjébe és a Dryophthoridae családba tartozó faj. Amilyen apró, annyira kártékony.
A gabonazsizsik jellemzői és kártétele A gabonazsizsik elnevezés egyébként helytelen, hiszen a faj nem a zsizsikek alcsaládjába tartozik. A gabonazsuzsokot a gabonaszállítmányokkal széthurcolták, és ma már világszerte elterjedt, nem ritka, hogy tömegesen megjelenik. A gabonazsizsik mindössze 2-3,5 milliméter hosszú, gesztenyebarna vagy fényes fekete ormányosbogár. Szárnyfedőin finom, párhuzamos, hosszanti irányú barázdák futnak. A gabonazsizsik jól fejlett előtora sűrűn pontozott, az ormány hátán is hosszanti pontsorok vannak. Hártyás szárnya hiányzik, ezért nem tud repülni.
Hogyan védekezhetünk a gabonazsizsik ellen?
A zsizsik bármilyen száraz élelmiszerrel az otthonunkba kerülhet, főként gabonafélékben bújik meg, legyen szó lisztről, rizsről, száraztésztáról, de fűszerben, olajos magvakban, hüvelyesekben, sőt, akár még csokoládéban is előfordulhat. Igen nehéz kiszűrni a boltban, hogy fertőzött-e az adott élelmiszer, de az átlátszó csomagolást érdemes alaposan megvizsgálni, hátha látni benne apró, fekete bogarakat, vagy lyukakat a hüvelyesen, tésztán, amelyek lárvákra utalhatnak.
A papírcsomagolású élelmiszereknél pedig arra kell figyelni, hogy ne legyen sérült a borítás. Ha biztosra akarunk menni, akkor a hazavitt élelmiszert, főként gabonaféléket rakjuk a fagyasztóba 24-48 órára, így az esetleges lárvák/peték, ha voltak, biztosan elpusztulnak. A rendszeres takarítás és a légmentesen záró edények alkalmazása szintén segíthet a gabonazsizsik elleni védekezésben.
Ha minden igyekezet ellenére beférkőztek az élelmiszerek közé a zsizsik, az első és legfontosabb lépés, hogy megkeressük a forrást. Nézzünk át minden bontott és bontatlan élelmiszert is a gabonaféléktől és a hüvelyesektől kezdve. De ne felejtsük, hogy akár csokoládéban, gabonapehelyben, fűszerben, sőt még teában is megbújhatnak. Ha megvannak a szennyezett élelmiszerek, rögtön dobjuk ki őket a kukába, majd a szemetet is távolítsuk el az otthonunkból a lehető leghamarabb, hiszen könnyen kimászhatnak belőle a zsizsik.
Megoldhatatlan feladványnak tűnik az alkalmazkodás, az egyértelműnek tűnő válaszok gyakorlati megvalósítása nem egyszerű.
A Közös Agrárpolitika jövőjéről és a generációváltásról tartott konferenciát az Európai Bizottság.
Május 20-án rendezi meg a Portfolio Csoport az Agrofood Konferenciát Kecskeméten.
A kormány döntése értelmében a drogériákban forgalmazott termékekre is kiterjesztik az árrésstopot.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Korunk mezőgazdasága számos kihívással néz szembe jelenleg is, és a nehézségek zöme még csak ezután fogja egyre intenzívebben súlytani az ágazatot.
Létezik univerzális és biztonságos N pótlás lombon keresztül perzselés nélkül? Igen, lehetséges.