Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
A Bizottság az új projekt indulása előtt a Digitális Európa Program keretében megalkotta az EDIH-ek létrehozásáról szóló munkaanyagát, amelynek fő célkitűzése a 2021 és 2027 közötti időszakban a tagországok gazdaságainak és társadalmainak digitális fejlődésének elősegítése. Az EDIH-ek alapszolgáltatásai a Digitális Európa Program (DEP) célkitűzései szerint kerültek meghatározásra, mint például a magas szintű digitális készségek és új digitális megoldások alkalmazása és terjesztése. Minden kiválasztott EDIH projekt hozzájárul a helyi kis- és középvállalkozások és/vagy a közszféra szervezetei digitális átalakulásához a földrajzi területükön és a hatáskörükbe tartozó technológiák tekintetében. Az Európai Digitális Innovációs Központok olyan szolgáltatásokat nyújtanak, mint a befektetés előtti tesztelés, képzés- és készségfejlesztés, támogatás a befektetések megtalálásához, hálózatépítés és az innovációs ökoszisztémákhoz való hozzáférés. Mint megtudtuk, Magyarország 100%-ban lepályázta a számára biztosított forrásokat, az 5 központ 3 (meghosszabbítás esetén 6) évre 22,25 millió eurót kapott.
Dr. Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára elmondta, hogy Magyarország területének megközelítőleg a felén, 5 millió hektáron folyik mezőgazdasági termelés, az agráriumban pedig mintegy 160 ezer gazdálkodót tartanak számon, akiknek majdnem a 10%-a, körülbelül 15 ezer termelő az, aki (a 2020-as Agrárcenzus alapján) már alkalmaz valamilyen digitális technológiát. De miért is kell digitalizálni az ágazatot? A szakpolitikus válaszában kifejtette, hogy erre azért van szükség, hogy a magyar gazdák meg tudjanak felelni a támogatások, és a mögöttük levő szigorú környezeti szabályozásnak. Dr. Juhász Anikó kiemelte, hogy 2010 és 2021 között Magyarországon az egy hektárra jutó termelékenységi mutató az európai átlag 41%-áról 67%-ára nőtt, de a 2022-es katasztrofális év során, amikor 1,5 millió hektáron gyakorlatilag megsemmisült a termés, a termelékenységi mutató visszaesett 55% felé. Éppen ezért kiemelt cél, hogy a magyar mezőgazdaság és annak szereplői felkészüljenek a klímaváltozásra - jelentette ki a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy az EDIH-től azt várják, hogy a 145 ezer, ilyen megoldásokat még nem alkalmazó gazdát bevezessék a digitalizációba, akik pedig már használnak ilyeneket, azokat feljebb léptetni ezen a téren.
Dr. Balla István, az Agrár EDIH konzorciumvezetője, a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője arról beszélt, hogy az adat az alapja mindennek: mai világban a piaci versenyképesség, a sikeresség záloga az adatalapú döntéshozatal lesz. És amíg minden ágazatban folyamatos fejlődés figyelhető meg, az agráriumban viszont inkább egy dimenzióugrás történt, a kockás füzet után egyből a big data következett. Éppen ezért az Agrár EDIH fő célja, hogy javítsa a kis- és közepes termelők digitális írástudását és jártassági szintjét. A konzorcium ezért a mezőgazdasági termelők digitális transzformációját, a digitális eszközök és alkalmazások terjedését, valamint az adat alapú agrár szaktanácsadás fejlesztését fogja támogatni. Ez 3 pillér (a termelés, a gazdaság és a termékpálya) szintjén fog megvalósulni - tette hozzá Dr. Balla István. A szakember elmondta, hogy az AEDIH kapcsolódni fog a Digitális Agrárakadémia tapasztalataihoz, amely a Digitális Agrár Stratégia kiemelt programja, a projekt partnerei, támogatói közé tartozik a GAK Kft., a Széchenyi István Egyetem, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. is.