agrarszektor.hu • 2025. február 5. 11:32
A decemberi Agrárszektor Konferenciák sikere után a Portfolio csoport elindította az Agrárium konferenciasorozatot, amely minden év elején, jellemzően február-márciusban került megrendezésre. A rendezvénysorozat célja az volt, hogy az átalakuló környezetben gyakorlati útmutatást, naprakész piaci információkat biztosítson az agrárszektorban és az élelmiszergazdaságban tevékenykedő vállalatok és gazdálkodók számára. 2018-ben a fő téma a közös agrárpolitika és az agrártámogatások jövője, a precíziós gazdálkodás és a mezőgazdaságbanban tapasztalható technológiai robbanás volt, addig 2019-ben a kérelembeadásokkal és a támogatások kifizetésével, a földpiaci változásokkal és a mezőgazdasági gépfinanszírozás hitel- és lízinglehetőségeivel foglalkoztak az ágazat szakértői. Idén március 19-én rendezik meg az Agrárium 2025 konferenciát Kecskeméten, ahol komoly szakmai program várja az érdeklődőket, a jegyek pedig már kaphatók a kiemelt rendezvényre.
2025 márciusában is folytatódik a Portfolio csoport több mint egy évtizedes múltra visszatekintő szakmai rendezvénysorozata, az Agrárium konferencia. A rendezvényen ezúttal is komoly, az ágazat minden fontos kérdésére kiterjedő szakmai program várja az érdeklődőket.
Beszélni kell a gépesítésről és a precíziós gazdálkodásról
A kérelembenyújtás, a Közös Agrárpolitika jövője és a várható inputanyag-piaci trendek mellett a precíziós gazdálkodás lehetőségeiről, az agráriumban tapasztalható technológiai robbanásról és az állattenyésztés aktuális kérdéseiről szólt az Agrárium 2018 konferencia, ahol elhangzott, hogy az adott évben nehéz lesz a másodvetés vetőmagszükségletét előteremteni, a műtrágyák árában lényeges változás nem várható, a növényvédő szerek terén azonban drágulás lehet. Rácz Zoltán, a Nitrogénművek kereskedelmi vezérigazgató-helyettese azonban a műtrágyaárak enyhe emelkedésére számított, mivel a földgázárak a 2016. évi mélypont óta nőttek, és ennek előbb-utóbb meg kellett jelennie a fogyasztói árakban is. A szakember beszélt arról is, hogy a gyáraknak maximális kapacitáson működve a legkisebbek a fajlagos költségeik, így nem éri meg számukra a termelés mesterséges visszafogása. A növényvédő szerek terén viszont nagyon is valószínű az árnövekedés - jelezte Kökény Benő, a Monsanto Hungária Kft. marketing manegere. A konferencián szó esett arról is, hogy 2018-ra egyre több bank jelent meg a mezőgazdaságban különböző finanszírozási lehetőségekkel a gazdálkodók részére, mondván, az agrárium mára egy jól finanszírozható, úgynevezett válságálló ágazattá vált. A Magyar Fejlesztési Bank nemzeti gépfinanszírozási programot hirdetett meg 2018-ban, amelyben az igényelhető hitel- és lízingprogramok kerete 80 milliárd forint volt - ismertette Sebestyén Róbert, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. vezető szakértője. A konferencián emellett kiemelt téma volt a precíziós gazdálkodás előretörése a magyar és az európai agráriumban, a magyar állattenyésztés és a takarmányágazat globális és regionális helyzete, valamint a generációváltás és a vállalkozások digitális fejlődésének kérdése is.
Kihívásokkal teli időszak várt a magyar mezőgazdaságra 2019-ben
Az Agrárium 2019 konferencia a kérelembeadást és a támogatási kifizetéseket, a földpiac szabályozásának változásait, a növényvédelem új irányait és a mezőgazdasági gépfinanszírozás hitel- és lízinglehetőségeit állította a középpontba. Feldman Zsolt államtitkár elmondta, hogy a bár az időjárás 2018-ban a vártnál kevesebb kárt okozott a magyar mezőgazdaság kibocsájtásában, annak hatásai még egy évvel később is érezhetőek: a gabonapiacon általánosan csökkentek a készletek, ami magas árakat és növekvő takarmányköltséget eredményezett. Az állattartók életét nemcsak a növekvő kiadások, de a vírusok is megnehezítették, különösen az afrikai sertéspestis. A 2019-es kihívásokat illetően Feldman Zsolt a földügyek rendezését, az öntözést és a Közös Agrárpolitikát emelte ki, benne a Brexit kockázataival, de kitért arra is, hogy meg kell szüntetni a rendezetlen jogi státusokat, és rövid ügyintézési, jogorvoslati határidőkkel fel kell számolni az osztatlan közös területeket. Az államtitkár jelezte, hogy hogy 2024-ig 100 ezer hektárral tervezik bővíteni az öntözött területeket is. A konferencián az is szóba került, hogy április 8-án fog élesedni a támogatásokhoz kapcsolódó kérelembeadási felület, amely egészen június 11-ig lesz nyitva. Erről Kondra Laura, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese beszélt, aki azt is elmondta, hogy az egységes kérelmekkel kapcsolatban azonban 2019-ben nem kellett nagy változásra számítaniuk a gazdáknak. Kis Miklós Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára pedig elmondta, hogy 2019 második felében és 2020-ban kifizetési dömping várható a mezőgazdasági beruházásoknál: az ezekkel kapcsolatos kifizetési kérelmek aránya meg fogja haladni a 100 milliárd forintot, amelyből 60 milliárd forint már kifizetésre került. 2019 januárjában hatályba léptek a földforgalmi törvény módosításai, 2020-ra pedig komplett birtokrendezési jogszabálycsomag érkezése volt várható. Ehhez azonban több tucat jogszabály módosítására van szükség, ezek egy része alkotmányossági aggályokat is felvethet - hangzott el a konferencián. A kibontakozó szakmai vitán a földek adásvételi árának maximalizálása, a föld megszerzésének egyes kérdései és az osztatlan közös tulajdon felosztása körül forgott. A konferencián emellett szó volt arról is, hogy mikor jelenhetnek meg a drónok a növényvédelemben, hogy miért gond az, hogy a magyar mezőgazdaság látványosan eltolódott a növénytermesztés felé - pedig a bankok nyitottak lennének az állattenyésztés finanszírozására is - és hogy hol hibáznak a legtöbben a szójatermesztés során.