agrarszektor.hu • 2025. április 9. 07:01
Kína tízéves stratégiai tervet jelentett be mezőgazdaságának megerősítésére, amelynek célja a stabil gabonatermesztés és az élelmiszer-ellátás biztonságának javítása 2035-ig. Miközben az ország a globális kihívások és a gazdasági lassulás közepette igyekszik csökkenteni importfüggőségét - számolt be a Reuters.
A Hszinhua kínai állami hírügynökség által ismertetett terv több kulcsfontosságú stratégiát vázol fel az élelmiszer-biztonság javítására, a mezőgazdaság modernizálására, a technológiai innováció ösztönzésére és a vidék revitalizációjára. A tervek szerint 2027-re Kína mintegy 700 millió tonna gabonatermelési kapacitást kíván elérni, erősíteni akarja az önellátást a kulcsfontosságú növények terén, áttörést szeretne elérni olyan mezőgazdasági technológiákban, mint a vetőmagok és a gépek, valamint növelni kívánja globális versenyképességét.
A kezdeményezés az Egyesült Államokkal fokozódó feszültségek, a gazdasági lassulás és az éghajlatváltozás jelentette kihívások közepette érkezik. Kína, amely erősen támaszkodik a Brazíliából és az Egyesült Államokból származó élelmiszer-importra, az importforrások diverzifikálásán és a hazai termelés növelésén dolgozik.
2024-ben Kína rekordot ért el a gabonatermelésben, meghaladva a 700 millió tonnát, ami tükrözi ezen erőfeszítések sikerét. A terv magában foglalja a kulcsfontosságú mezőgazdasági termékek termelésének javítását és a nemzeti élelmiszer-biztonsági ipari övezetek kiépítésének felgyorsítását. A stratégia célja a rizs- és búzatermelés stabilizálása, a helyi feltételekhez igazodó gyökérzöldségek és vegyes gabonafélék fejlesztése, valamint az olajnövények, például a repce és a földimogyoró termelési potenciáljának kiaknázása, miközben bővíti az olajforrásokat az olajteából és állati zsírokból.
A terv biotechnológiai projektekre is összpontosít, például magas olajtartalmú és nagy hozamú szójababfajták, só-lúg-toleráns növények és egyéb fajták termesztésére. A mezőgazdasági innováció felgyorsítása érdekében Kína megerősíti nemzeti mezőgazdasági tudományos és technológiai képességeit, támogatja az alapkutatást, és elősegíti a vezető mezőgazdasági technológiai vállalkozások fejlődését. Az élelmiszer-biztonság további javítása érdekében Kína a sertésipar minőségi fejlesztésére, a tejipar versenyképességének javítására és a marha- és juhhús minőségének emelésére irányuló intézkedések végrehajtására összpontosít.
Kína húspiaca jelenleg túlkínálattal és gyenge kereslettel küzd a lassuló gazdaság közepette. A kormány fokozza erőfeszítéseit az ágazat stabilizálására és a piaci feltételek javítására.