Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Sok helyen lehet olvasni, hogy a tulipán, a jácint, és a nárcisz hagymáit minden évben fel kell szedni, ezt nem szükséges azonban minden alkalommal megtenni. A kisebb termetű, kis virágú tulipánok hagymáit benne hagyhatjuk a földben, ők ugyanis a sarjhagymáikról megújulnak. Ezzel szemben a kerti tulipánok, amelyek termete, virága és hagymája is nagyobb, érzékenyebbek a különböző vírusokra, így ők igénylik, hogy évenként felszedjük, majd selejtezzük hagymáikat. Ha ez mégsem történik meg, akkor számolnunk kell azzal, hogy évről-évre kisebb termetű és virágú egyedek fejlődnek, a hagymák pedig idővel elpusztulnak majd.
A nagyobb virágú, magas tulipán fajták hagymáit az elvirágzás és a levelek leszáradása után, lehetőleg száraz időben szedjük fel. Ez azt jelenti, hogy a hagymát akkor kell kivenni a földből, ha a növény már visszahúzódott, de még megtaláljuk. Ennyi idő elteltével ugyanis a tápanyagok a levélből a hagymába vándorolnak, a hagyma ismét életerős lesz, nés agyobb az esélye a következő évi virágzásnak. Ha túl meleg van, akkor a növény hamarabb visszahúzódik, így nincs ideje a hagymáknak regenerálódni, és ez rontja a következő évi virágzási esélyeket.
A tulipánhagymák felszedése után érdemes a hagymákat félárnyékos helyen megszikkasztani, majd 1-2 nap elteltével átválogatni őket. A könnyen leváló pikkelyleveleket mindig távolítsuk el, a csupasz hagymákon ugyanis a betegségek könnyebben észrevehetők. A már ilyenkor jól látható fertőzött és sérült hagymákat válasszuk külön, és semmisítsük meg, vagy égessük el őket. Érdemes a hagymákat gombaölőszer oldatba áztatni legalább 20 percig, és csak ezután megszikkasztva eltárolni őket. Kiültetésig 10 fok körüli hőmérsékleten tartsuk a hagymákat száraz, szellős helyen, például egy kartondobozban. A kiültetés legkésőbbi időpontja október vége, a hagymáknak ugyanis még be kell utána gyökeresedniük.
A nárcisszal kicsit más a helyzet, mint a tulipánnal, a hagymákat ugyanis éveken át hagyhatjuk ugyanazon a helyen a földben. Elvirágzás után vágjuk le az elhervadt virágokat szárral együtt, a leveleket azonban hagyjuk, és várjuk meg míg elszáradnak. A virágzás érdekében a hagymákat csak 4-5 évente javasolt felszedni, azt is csak a levelek elszáradása és a fiókhagymák leválasztása után. A kiszedett, valamint leválasztott hagymákat pihentetés céljából tároljuk hűvös, száraz és sötét helyen kartondobozban vagy ládában, és ősszel ültessük el őket újra.
A jácint levelei az elvirágzás után elszáradnak, visszahúzódnak. Hagymáikat ilyenkor szedhetjük fel, és az őszi kiültetésükig száraz, szellős helyen tároljuk. Kiemelésükkor ügyeljünk rá, hogy a növény mélyre is lehúzódó gyökerei minél kevésbé sérüljenek meg. A tárolás alatt kerüljön sor az elszáradt levelek eltávolítására és a fiókhagymák leválasztására.