Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!
Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...
Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!
Az elviselhetetlen hőség és kánikula rendesen megviseli a kertet, érdemes azonban ilyenkor sokkal nagyobb figyelmet fordítani az öntözésre. Nem mindegy ugyanis, hogy mikor, mennyit és hogyan locsolunk a forró napokon, hiszen ha nem tartjuk be a szabályokat, akkor óriási károkat okozhatunk. Sokkal jobb ha ilyenkor kevesebbet locsolunk, de akkor alaposabban, a túl gyakori locsolástól ugyanis a növények el vannak kényeztetve, így a ritkább öntözés során kénytelenek mély gyökérzetet növeszteni, hogy a talaj mélyebb rétegeiből szívják fel a vizet és a tápanyagokat. Az egészségesebb gyökérzet lazítja, levegőssé teszi a talajt, erősebbek lesznek a növényeink, a túl gyakori öntözésnél ugyanakkor a tápanyagokat a víz bemoshatja az alsóbb rétegekbe, ahonnan a növény már nem képes felvenni azokat.
Soha ne locsoljunk felűről, hiába a szórófejes öntözés használata közkedvelt, de valójában több kárt okozunk vele, mint hinnénk. A vízpermet ugyanis esőt imitál, mire a talaj megnyílik, hogy befogadja a vizet, majd hirtelen elzárjuk a locsolót, de a talaj nyitva marad és a nedvesség hamar elpárolog. A felűről való öntözés károsítja a leveleket és a gombás betegségek hamarabb kialakulnak, a vízhasználat pedig magas, de kevésbé hasznosul. Locsoljunk inkább csepegtető öntözéssel este vagy öntözzünk kannával, közel a növények tövéhez. Soha ne napközben locsoljunk, sokkal jobb időpont erre a naplemente környéke. Sokan pánikba esnek, amikor napközben azt látják, hogy kókadoznak a növények, ez azonban természetes védekező mechanizmus a párolgás csökkentésére.
Jó megoldás lehet még az árnyékolás, például egy-egy sor csemegekukorica pár méterenként, vagy felfuttatott bab, disztök, ami napközben picit árnyékol. Vessünk talajtakaró növényeket, ha ugyanis egész évben gondoskodunk a talaj takarásáról, akkor csökkenthetjük az öntözés gyakoriságát. Emellett érdemes mulcsoznunk a talajt ott, ahol nem fedi növényzet. Használjunk hozzá szalmát, száraz leveleket, fűkaszálékot vagy karton papírt, a gyümölcsfáknál pedig alkalmazzunk vastag takarást a törzs körül. A mulcsozásra a legmegfelelőbb időpont, ha közvetlenül vetés vagy ültetés után csináljuk, így ugyanis már az elejétől fogva kordában tarthatjuk a gyomokat. A mulcsréteg védi a csírázó magokat és könnyedén keresztül bújnak rajta, ezért ne mulcsozzunk, ha már a magok kicsíráztak.