Tényleg gond, hogy már január elején nyílik a hóvirág? - Itt a válasz

Tényleg gond, hogy már január elején nyílik a hóvirág? - Itt a válasz

agrarszektor.hu
A napokban több kép is megjelent arról az interneten, hogy Nagykanizsán már január elején nyílik a hóvirág. Nyilván sokan az enyhe télnek tudták be a dolgot, az agrárszektor.hu azonban utánajárt, és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságtól megtudtuk, hogy ez nem az a faj, amely Magyarországon őshonos, hanem egy a Balkánon és Kis-Ázsiában honos igénytelenebb faj, a török hóvirág. Mint kiderült, míg az előző évszázadban az volt a jellemző, hogy március elején virágzott a hóvirág és ez eltartott két hétig, addig napjainkban akár január végén-február elején elkezdődhet a virágzás, ám ez egy teljes hónapig is tarthat.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

Több kép is megjelent arról az interneten a napokban, hogy már január elején nyílik a hóvirág Nagykanizsán, az agrárszektor.hu pedig szeretett volna utánajárni, hogy ez mennyire normális, illetve jellemző-e hazánkban. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának tájékoztatása szerint Magyarországon kerti körülmények között előfordul nagyon korai virágzás, de ez a hóvirág faj nem a mi kikeleti hóvirágunk (Galanthus nivalis), hanem a török hóvirág (Galanthus elwesii), mely a Balkánon és Kis-Ázsiában honos, de igénytelensége és nagy virágai miatt elterjedt kerti dísznövényünk. Hozzátették, az őshonos hóvirág fajunknál ennyire korai virágzás nem jellemző.

Forrás: MTI/Varga György

Kíváncsiak voltunk arra is, hogy nem sérülnek-e majd később a virágok, ha most hirtelen beáll egy keményebb fagy. A nemzeti park igazgatósága hangsúlyozta, a hóvirág virága nagyobb hidegeket is elvisel fagykár nélkül, a maghozás elmaradását a korai virágzáskor inkább a megfelelő megporzás hiánya okozza.

Forrás: MTI/Varga György

Az utóbbi évtizedekben egyre gyakoribb enyhe telű évekre jellemző, hogy sokkal hamarabb megkezdődik a virágzás a kora tavaszi növényfajoknál - közölte lapunkkal a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága. Egy az átlagosnál enyhébb tél esetén a megszokottnál jóval korábban nyíló növényfajoknál a virágzási idő nagyon elnyúlik. Míg az előző évszázadban az volt a jellemző, hogy március elején virágzott a hóvirág és ez eltartott két hétig, addig napjainkban akár január végén-február elején elkezdődhet a virágzás, ám ez eltarthat akár egy teljes hónapig is. Ez összefügg azzal, hogy a téli időszakban még nem aktívak a megporzó méhfajok, így a megporzás hiányában tovább nyílnak korai vadvirágaink - emelték ki. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
Állattenyésztés

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A broilercsirkék tartása drámai fejlődésen ment keresztül, jelenleg azonban egyre növekvő ellenérzéseket vált ki a társadalomban.

FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?