Pokollá teszik a kertészek életét ezek a növények: így szabadulhatsz meg tőlük

Pokollá teszik a kertészek életét ezek a növények: így szabadulhatsz meg tőlük

agrarszektor.hu
A legtöbb kertész számára lehetetlen vállalkozásnak tűnik a gyomokkal és gazokkal szembeszállni, pedig nem reménytelen a helyzet. A tarackbúza az egyik legelterjedtebb gyomnövény a Kárpát-medencében, de ha résen vagyunk, akkor nem lehetetlen kiírtani.

Nagy István és Áder János is ott lesz az idei Agrárszektor konferencián!

Az idén először 3 napos konferencián előad többek között Bige László, Gyuricza Csaba, Éder Tamás, Feldman Zsolt, Jakab István, Harsányi Zsolt, Makai Szabolcs, Szabó Levente, Kulik Zoltán, Hollósi Dávid és még sokan mások...

Ne maradjon le az év egyik legjelentősebb agrárszakmai eseményéről!

A gyomok többség, és így a tarackbúza is, ha egyszer megtelepszenek valahol, akkor szinte lehetetlenség kiírtani őket - írja a balintgazda.hu. A tarackbúza a mérsékelten meleg éghajlaton egész Európában ismert gyomnövény. A csapadékos, párás klímát kedveli, de alapjában véve igénytelen. A talajban kemény, vékony tarackokat fejleszt, amelyeknek minden rügyéből új hajtás nőhet ki, így, ha a tarackot felássuk és nem szedjük ki elég gondosan a gyökereket, akkor az eldarabolt gyökerekből még sűrűbb állomány képződik. Érdekessége, hogy olyan toxikus anyagokat termel, amelyek egyes kultúrnövények fejlődését gátolják, a nitrogénfelvételüket. (Ezt a nem egyedülálló jelenséget allelopátiának nevezik.)

A tarackbúza nagyobb eső után kigyomlálható; ilyenkor hosszú és elágazó gyökércsomókban emelhető ki a földből. A gyomnövények, és így a tarackbúza ellen is az egyik leghatékonyabb módszer lehet a régi, de jól bevált trükk, a kapálás. Nem mindegy azonban, hogy ezt mikor tesszük. Az egynyári gyomokat ugyanis akkor érdemes kikapálni amikor még kicsik, mert ha hagyjuk őket túl nagyra megnőni, akkor elkezdenek versengeni a termesztett növényeinkkel a fényért és a különböző tápanyagokért. Arra is figyeljünk, hogy a kapálást száraz, meleg időben tegyük, mert így a földből kikerült gyomok hamar elszáradnak majd. 

A tarackbúza, és az egyéb gyomok elterjedése ellen megelőző módon is védekezhetünk: a fák, bokrok, illetve a gyep telepítése előtt kezeljük a talajt valamilyen univerzális hatású gyomirtó szerrel. Emellett a gyomnövények ellen 2021. december 31-ig egyes glifozát hatóanyag-tartalmú gyomirtó szereket, illetve bátran bevethetünk ellenük különböző paraffinolajokat is. 

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
FIZETETT TARTALOM
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Kistermelőknek és fiatal gazdáknak most 50% kedvezménnyel! Decemberben ismét Agrárszektor konferencia!
EZT OLVASTAD MÁR?