agrarszektor.hu • 2022. augusztus 20. 06:02
Ma már egyre többen ültetnek különböző zöldségeket a kertjükbe, nemcsak azért, mert sokkal jobban megéri a saját termés, mint az egyre drágább boltban vásárolt, de így biztosan tudjuk, honnan származik, és magunk szabhatjuk meg azt is, milyen fajok, fajták legyenek a kertünkben. Ahogy sok minden másba, úgy a kertészkedésbe sem szabad felelőtlenül belevágni, számtalan olyan hibába belefuthatunk ugyanis, ami még a profiknak is fejtörést okozhat. Nem mindegy például, mely növényeket, milyen közel ültetjük egymáshoz, ahogy az sem, hogyan öntözünk, és takarítjuk be a termést. Összegyűjtöttük, melyek azok a hibák, amelyeket a leggyakrabban elkövethetünk a zöldséges kertben.
Hamar kifizetődő és megtérülő vállalkozás ma már egy zöldséges kert kialakítása, ráadásul maga a létrehozás nem is jár feltétlenül sok munkával, inkább a növények gondozása és nevelése során szaladhatunk bele hibákba. Ahhoz, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű zöldségeink legyenek jó pár szabályra oda kell figyelnünk, olyanokra, amelyek sokszor még a profik dolgát is megnehezítik. Most megmutatjuk, melyek azok a hibák, amelyeket a legtöbben és a leggyakrabban elkövetnek a zöldséges kertben.
1. Zsúfolt, nagyon közel és szorosan ültetett növények
Sok olyan zöldség van, amely akkor érzi a legjobban magát, és akkor terem a legtöbbet, ha minél távolabb ültetjük a töveket egymástól. Ha túl szorosan ültetjük őket egymáshoz, akkor sokkal könnyebben megtámadhatják őket a különböző kórokozók, kártevők és fertőzések. Például a paradicsomnál fontos, hogy megfelelő legyen a légmozgás a tövek között, ezért figyeljünk a megfelelő távolság kialakítására. Érdemes ezt a szabályt alkalmazni a karfiolnál, a brokkolinál, a padlizsánnál, a burgonyánál, a csemegkukoricánál és a paprikánál is - írja a balconygardenweb.com.
2. Túl sok vagy túl kevés öntözés
Ha zöldségtermesztésről van szó, elengedhetetlen, hogy a táptalaj mindig, legalább minimálisan nedves legyen. Ez azonban nem azt jelenti, hogy tocsogniuk kell a vízben, mint ahogy azt sem, hogy hagyhatjuk kiszáradni a talajt. A legjobb megoldás a csepegtető öntözőrendszer használata, amellyel mind a túlöntözést, mind pedig az alulöntözést elkerülhetjük. A rosszul öntözött növények levelei sárgulni és hervadni kezdenek, a gyümölcsök pedig deformálódnak.
3. Gyomok figyelmen kívül hagyása
Ha nem figyelünk, a gyomok hamar ellephetik az egész kertet, és könnyen megfolythatják növényeinket. Ráadásul, ha túl sok a gaz, akkor a zöldségek elkezdenek egymással versenyezni a tápanyagokért és a nedvességért. A talajtakarás nagyszerű módja annak, hogy megakadályozzuk a gyomok megjelenését, viszont, ha mégis felbukkanak, azokkal távolítsuk el őket kézzel, ne használjunk gyomirtó szereket!
4. Nem kapnak elég napfényt a növények
Ha bőséges termést szeretnénk, akkor gondoskodnunk kell arról, hogy elegendő fényt kapjanak a növényeink. Ez legalább 4-6 órányi közvetlen napfényt jelent, ennyire van szüksége a zöldségeknek ahhoz, hogy jól fejlődjenek. Ha tehát sötét, árnyékos helyre ültetjük a növényeket, biztosak lehetünk benne, hogy kevésbé ízletes, kevés termésünk lesz. Ha nincs kellően napfényes területünk, akkor ne a kertbe ültessük a növényt, hanem olyan cserépbe, amit könnyedén tudunk mozgatni.
5. Rossz minőségű a talaj
A talaj minősége alapvető szerepet játszik abban, hogy sikeres legyen a zöldségtermesztés. Ahhoz, hogy egészséges növényeket neveljünk, gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű és minőségű trágyáról, valamint komposztról, illetve figyeljünk arra, hogy ezeket az ideális időben juttassuk ki. Kora tavasszal foglalkozzunk a termőtalajjal is, emellett érdemes talajvizsgálatot is végezni: vegyünk ki egy maréknyi földet a kertünkből, és nyomjuk össze a tenyerünkben. Ha összeragad, akkor túl nedves a talaj a munkavégzéshez, ha tartja a formáját, de szét lehet lazítani, akkor a talaj használatra kész.
6. Nem kapnak/adunk elég tápanyagot a növények(nek)
A zöldségnövényeket időben és megfelelően kell táplálni ahhoz, hogy bőséges termést hozzanak. Vetés előtt és betakarításkor érdemes egy kevés komposztot kijuttatni a talajra és a növények köré, emellett 4-5 hetente adjunk folyékony műtrágyát nekik, hogy ideálisan növekedjenek. Ügyeljünk arra is, hogy ne adjunk túl sok tápanyagot a növényeknek, akadnak ugyanis olyan zöldségek, amelyek ilyen esetben a termés növesztése helyett elkezdenek inkább a levelek fejlesztésére koncentrálni.
7. Nem foglalkozunk a kártevőkkel
Az egyik leggyakoribb hiba, amit a kertészek elkövetnek, hogy nem foglalkoznak a kártevőkkel. Érdemes legalább hetente egyszer leellenőriznünk a növényt, a levelektől kezdve egészen a termésig, ez sokat segít ugyanis a kártevők távol tartásában, és mindössze néhány percet vesz igénybe. Ne feledjük, ha egy fajon kártevőt észleltünk, nézzük meg a többi zöldséget is, sok kártevő ugyanis nem válogat a fajták és fajok között.
8. Mindig időben szedjük le a termést a növényekről!
Furának tűnhet, de akadnak olyan kertészek, akik még akkor sem kezdik el a termések betakarítását, amikor már tele van velük a növény. Ugyanakkor egy növény nem tud több termést fejleszteni akkor, ha az ágak tele vannak vele, ezért mindig szedjük le időben az érett zöldségeket, így a tökéletes íz is garantált lesz.